BLOG
Thursday, May 23, 2019

Netflix Kurum Kültürü

Netflix Kurum Kültürü

Son haftalarda sıklıkla kurum kültürünün öneminden ve kültür tasarımcılarından bahsediyoruz. Bu haftaysa, kurum kültürünü en iyi kurgulayan oyunculardan Netflix'i mercek altına alıyoruz.

Şu günlerde en iyi arkadaşlarımızdan olan Netflix, kurum kültürü konusunda Saint Exupery'nin şu sözünden destek alıyor:

‘’Eğer bir gemi inşa etmek istiyorsan,

İnsanları odun toplamak ve iş bölümü yapmak için çağırma.

Bunun yerine, onların sonsuz denizleri arzulamalarını sağla.’’

Netflix, kendini rüya takımolarak tanımlıyor. Yaratıcı, işbirliğinden kaçınmayan, eğlenceli ve başarılı bir takım organizasyonu ile aynı hedefin peşinden koşma arzusundainsanların bir araya geldiği bu rüya takım, sıra dışı bir kurum kültürüne sahip olmaktan oldukça gururlu!

Bu takımın üyeleri, kendilerini yeniliğe asla kapatmıyorlar. Kendilerinin daha iyisi olmaya çalışmakla yetinmiyorlar. Takım arkadaşlarının da daha iyi bir hale gelmeleri için onları motive ediyorlar. Her daim yeni öneri ve fikirleri kovalıyorlar. En önemlisi birbirlerine ve iş yapışlarına karşı rencide edici bir durum olmadığı sürece asla kural uygulamıyorlar.

Netflix, harika bir işyerinin happy hourlardan, şirket içi bowling etkinliklerinden çok daha fazlası olduğunun farkında. Gerçek kültürün ve değerin, şirketten kimlerin gitmesine izin verdiğiniz ya da şirkette kimlerin kalmasına izin verdiğinizden geçtiğini düşünüyorlar. Rüya takımın çalıştığı harika işyerinde, insanlar sadece birbirlerinin yüzlerine  de söyleyebilecekleri şeyler hakkında konuşurlar, farklılık üretirlerken farklılıklara karşı çıkmazlar, eğlence vazgeçilmezleridir. Yerde çöp gördüklerinde, “Bu benim görevim değil ki!” diyerek umursamaz bir tavır takınmayıp kim olursa olsun çöpü kaldıranların olduğu rüya takımı kuran Netflix’in en önemli özelliklerinden biri de gerçekler üzerinden bağ kurmaları.

Netlifx kurum kültürünün devamı önümüzdeki haftaki #HUMANS serimizde olacak!

Takipte kalın!

the 4C1H Team
Articles

Contact

Suadiye Mahallesi Öncü Sokak
Büyükhanlı Sitesi B Apt. No:2/1
D:14 Kadıköy İSTANBUL 

You may contact us via hello@4c1h.com
or by filling the form below:
    Follow on Linkedin     Follow on Youtube     Follow on Instagram
up