BLOG
10 Kasım 2021 Çarşamba

Küresel Şirketlerin Çalışanları En Çok Neleri Önemsiyor?

Küresel Şirketlerin Çalışanları En Çok Neleri Önemsiyor?

“Teknoloji artık insanların herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde, dünyanın herhangi bir yerindeki herhangi biriyle neredeyse her cihazdan bağlantı kurmasına olanak tanıyor. Bu, insanların çalışma şeklini önemli ölçüde değiştiriyor ve saat dilimleri, ülkeler ve kıtalar arasında dağılmış olan iş arkadaşlarıyla 7/24 işbirliğini kolaylaştırıyor.”

Michael Dell (Dell Technologies CEO)

Globalization Partners’ın 15 ülkede 1250 çalışan üzerinde yapmış olduğu 2021 Global Çalışan Anketi sonuçları, bu konuda küresel şirketlerde çalışanların beklentilerini ve durumunu anlamak adına çok faydalı veriler sunuyor. Uzaktan çalışma modeli ile artık her şirket farklı ülkelerden çalışanları işe alabilir hale geldi, bu da eskiden bu kategoriye girmeyen, küçük şirketleri dahi artık küresel şirket haline geldi. Artık her çalışanın küresel bir çalışan olma potansiyeli taşıdığı yeni normalde bu içgörüler çok değerli.

Gelin bugün bu anketin sonrasında yayınlanan rapordan 5 önemli sonucu inceleyelim.

“Uzaktan Çalışma” Yakında “Her Yerden Çalışma”ya Dönüşecek

Uzaktan çalışma şu anda her yerden çalışma anlamına gelmiyor ama işin geleceğinde o anlama gelecek. Çalışanların çoğu Covid-19 yüzünden taşınmak zorunda kalmadıklarını belirttiler. Büyük kısmı aynı lokasyonda kalarak aynı şirkette çalışmaya devam etti. Bu da demek oluyor ki işin geleceğinde şu anda uzaktan çalışma şeklinde aslında genelde evden çalışma olarak yapılan şey, çok yakında çalışanların ev dışında lokasyonlardan da katıldığı ve hatta sürekli seyahat ederek lokasyon değiştirebilecekleri bir çalışma şekline dönüşecek.

Güçlü Liderlik Yine Çok Önemli

Pandemide güçlü liderliğin mevcut çalışanı elde tutmak için ne kadar önemli olduğunu gördük. Ankete katılanların %56’sı pandemide liderlerinin aynı kaldığını ya da daha kötüye gittiğini belirtti. %44’ü daha iyiye gittiğini, %9’u ise daha kötü olduğunu belirtti. Bu da demek oluyor ki çalışan turnover oranlarını düşürmek için şirket liderlerine çok iş düşünüyor.

Uzaktan Çalışmayla Gelen Mutluluk

Çalışanlar uzaktan çalışmaya başladıklarından beri işleri hakkında daha iyi hissettiklerini belirttiler ama çoğu kişi iş arkadaşlarından hiç olmadığı kadar kopuk hissediyor. %48 işleri hakkında çok daha olumlu hisettiğini belirtti.  Sadece %11  daha az mutlu olduğunu ifade etti. %41 ise uzaktan çalışma ile hayatlarında pek bir şeyin değişmediğini söyledi. Genel olarak uzaktan çalışmanın çalışanların büyük çoğunu mutlu ettiği söylenebilir. Özellikle işe giderken yolda geçen zamanın kendilerine kalması ve çocuklu çalışanların onlarla daha rahat ilgilenebilmesi çalışanların uzaktan çalışmayı tercih etmelerinde önemli bir etken.

Ah Şu Farklı Saat Dilimleri de Olmasa!

2021’de küresel takım arkadaşlarının en çok zorlandıkları konu farklı zaman dilimlerinde olmak. Uluslararası ekipler arası başarılı bir işbirliği yapmanın önündeki en büyük zorluk farklı zaman dilimlerinde planlama yapabilmek. Ancak bu gelişen teknoloji ve yeni yazılım ve programlar ile eskiye oranla daha kolay çözülebilir bir sorun olarak nitelendirilebilir.

İyi Bir Çalışan Deneyimi İçin İş-Yaşam Dengesi Şart

İş-yaşam dengesi pozitif global çalışan deneyimine katkı yapan en önemli şey.  Yurt dışından çalışanlara verilen ek ücretin, küresel bazda pozitif bir deneyime etki eden en önemli faktör olacağı düşünülürken en önemli faktör açık ara iş-yaşam dengesi oldu.  Çalışanlar bir ekibin parçası olmayı, iş için gerekli alet ve gereçlere sahip olmayı ve genel anlamda pozitif bir çalışan deneyimine sahip olmayı daha çok önemsediklerini belirttiler.

Görünen o ki, küresel çalışan deneyimi, şirketlerin işe alım ve çalışan deneyimi çalışmalarını 2022’de her zamankinden fazla etkileyecek. Peki buna hazır mısınız? Farklı ülkelerden yetenekleri ekibinize katmaya başladınız mı? Ofise dönüş iletişimi, hibrit ve uzaktan çalışma gibi farklı çalışma modelleri ve bunların iletişimi için şirketinize özel çözümlerimiz konusunda bize her zaman hello@4c1h.com’a mail atarak ulaşabilirsiniz.
Blog Yazıları

İletişim

 

Suadiye Mahallesi Öncü Sokak
Büyükhanlı Sitesi B Apt. No:2/1
D:14 Kadıköy İSTANBUL 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up