BLOG
24 Aralık 2020 Perşembe

4C1H'de Neler Oluyor?

4C1H'de Neler Oluyor?

“Bir yer var iyiliğin ve kötülüğün ötesinde, seninle orada buluşacağız.” diye tanımlanan bir duygu bulabilseydik keşke sözlükte. Almanca’da ya da Japonca’daki gibi aklınıza gelebilecek her türlü farklı duygu ve durum için kelimelerimiz olsaydı.

Belki biz de bu farklı, şaşırtıcı, bir diğer deyişle iyiliğin ve kötülüğün ötesindeki ruh halimizi çok daha net anlatırdık geriye dönüp 2020’ye baktığımızda. Bu yüzden, şimdi biraz uzun yoldan anlatmayı tercih ediyoruz.

 

Günlerimiz yavanlıkla, aynılıkla geçip gidiyor. Sabahları ekip toplantılarımız, konuştuğumuz, yazıştığımız iş ortaklarımız, kurguladığımız projelerimiz, e-postalar, telefonlar, online toplantılar derken bir bakıyoruz akşam olmuş. Hepimiz evlerimizdeki akşam hallerimize dağılırken, bir sonraki sabah yeniden bir araya geliyoruz. Sonra bu sabahlar birikiyor, dönüp bir bakıyoruz ki aynılığın içinden ne çok farklı şey geçmiş, ne çok rutin değişmiş, ne çok tavır dönüşmüş. Neredeyse 5 senedir çalıştığımız, her yerde yazdığımız çizdiğimiz insan odaklılık ve insanı anlama kavramları gelmiş hayatlarımızın baş köşesine kurulmuş. Mutlu oluyoruz, işte bizim anlamımız diyoruz.

 

Her gün daha özümüze döndüğümüzü ve sadeleştiğimizi gözlemliyoruz. Miktar olarak az olan ile yaratacağı etkinin arasında ters orantılar olabileceğini görüyoruz. İnce bir düşüncenin neleri değiştirebileceğini deneyimliyoruz. Fiziksel bir aradalıktan çok kolektif bir kalp birliği yaratmayı hedefleyen iletişimler, değişen liderler, anlayış, biraz şefkat ve çokça değerler rehberliğinde pişmiş çalışan deneyimi projelerimiz, bir bakıyoruz çalıştığımız bir iş ortağımızın çocuğunun yüzünde bir tebessüm yaratmış. O zaman diyoruz ki nasıl bir ruh hali bu; hem sıkılıyoruz, korkuyoruz, endişeleniyoruz, kötülüğün en içindeyiz hem de takım olmakla, kalplere dokunabilmekle, anlamakla gelen iyinin ışığı aydınlatıyor günümüzü.

 

İyiliğin ve kötülüğün ötesindeki yeri kendimizce yorumlarken, belki de diyoruz, bu yılın da anlamı öğretmekti. Umut kendini hatırlatmak istedi. Sabır, beni unuttunuz demek isterken; şımarıklık, bana artık müsaade demek için bu seneyi seçti. Bağlılık, siz beni illa dokunmak zannettiniz galiba hatırlayın bir kim olduğumu diye çığlık atmak istedi. Özgürlük ve sağlık, en değerlinizin biz olduğumuzu görmeniz için daha kaç kere kendimizi hatırlatalım size demek istedi... Kim bilir?

 

Belki kayıplar verdik, korktuk, endişelendik.

Ama aynı zamanda 2020de çok şey öğrendik.

Şimdi eskisinden daha da sağlam ayaktayız.

İşlerimize devam ediyoruz. Anlamı hep arıyoruz. İnsanın olduğu her yerde olmak, daha bağlı çalışanlar yaratmak ve çok daha iyi bir çalışan deneyimi çizmek için her gün işimizin başında olmayı sürdüreceğiz. Unuttuklarımızı hatırladık, iyinin kötünün ötesinde, biz olabildiğimiz her anda hayal gücümüz ve inandıklarımız ile üretmeye devam edeceğiz.

 

Yılın son bülteninde bizden güncel haberlere yer verirken, tüüüm yıla şöyle bir bakacağımız kısa bir videomuzu da sizlerle paylaşıyoruz!

 

2021, öğreteceklerin için şimdiden hazırız.

Tüm iş ortaklarımıza, adettendir iyi bir sene diliyoruz.

İyi tanımının içini kalbinizden geçenlerle ve uygulayabildikleriniz ile doldurmanız dileğimizle...

 

4C1H Takımı

 

Magmaweld Çalışan Deneyimi Proje Ekibi ve Projeleri!

 

Yaklaşık 1,5 senedir iş ortağımız olarak çalıştığımız Magmaweld ile kurguladığımız #KaynağıBiziz işveren markası çatısı altında yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Çalışan deneyimini iyileştirmek amacıyla bir araya gelen ve Magmaweldlilerden oluşan Proje Ekibi ile geçtiğimiz birkaç ay içinde önemli işlere imza attık.

Yan haklar, işe alıştırma, İK web sitesi içerikleri ve sosyal faaliyet projelerinde ekip ile çalışanların kalbine dokunacak, bağlılığı artıracak birçok faaliyette bulunmaya devam ediyoruz. Proje Ekibi, yeni yılda da çalışmalarına son sürat devam edecek!

 

Esas Gayrimenkul’un Değerlerle İşveren Markası, Online Aday Deneyimi!

 

Topluma duyarlı, çevik, güvenilir ve ilham veren değerlerinden hareketle ülke ekonomisine önemli yatırımlarda bulunan Esas Gayrimenkul ile #Birlikteyiz  #SeninleBirlikte işveren markalarını geliştirdik. Değerler özelinde kurgulanan ve kurum kültürünün yine değerler ışığında içselleştirilmesini hedefleyen işveren markalarının lansmanını Esas çalışanlarının evlerinde çektikleri, yüzde yüz ev yapımı bir video ile gerçekleştirdik. Kurumsal kültür dönüşümü kapsamında çıktığımız bu yolda şimdi sırada, çalışan deneyimini daha da ileriye taşıyacak projeleri hayata geçirmek var...

 

Bu projenin yanı sıra, uzaktan çalışma kültürünün dinamiklerine göre aday deneyimini yeniden ele aldık. Adayın iş ilanını görmesinden işe ilk başladığı güne kadar karşılaşacağı kültürün tüm etaplarını tasarladık. 

 

Değerler rehberliğinde hazırlayacağımız yeni projeler için heyecanlıyız!

 

Gilead ile HIV Farkındalığı ve Katılım&Çeşitlilik Projeleri: Yaşayan Kütüphane

 

Gilead Sciences Türkiye ile kurduğumuz Gileadlı Olmak İşte Bu işveren markası altında bu ismin hakkını verecek çalışmalar yapmaya devam ediyoruz.

Markanın katılım&çeşitlilik değerlerinden hareketle Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile Yaşayan Kütüphane etkinliğinin iletişimini gerçekleştirdik. Bu etkinlik ile Gileadlılar toplum içerisinde ötekileştirilen, zaman zaman dışlanan farklı insanlar ile bir araya gelip sohbet etme imkanı buldu. Katılım&Çeşitlilik Grubu ile Gileadlıları bu etkinliğe davet etmek için enerjik bir video da çektik. Tabii ki pandemide olduğumuz için video da ev yapımı!

 

1 Aralık Dünya AIDS Günü’nde Gilead ve Birlikte HIV’den Güçlüyüz platformu, önemli bir farkındalık projesine imza attı; Rap sanatçısı Tankurt Manas’ın sesi ve yüzü olduğu ‘Testini Yaptır Hayata Katıl’ kampanyası ile HIV yayılımını durdurmak için düzenli HIV testi yaptırmanın önemine dikkat çekildi. Tankurt Manas’ın kampanyaya özel hazırladığı ‘Test’ şarkısı için ikinci video klibi Gilead’ın gönüllü çalışanları ile birlikte çektik ve kampanyanın yaygınlaştırılmasına katkı sağladık.

 

Pentililerin Takdir Günü, Özel Gün ve C-Level İletişimleri

 

En uzun zamandır çalıştığımız iş ortaklarımızdan Penti ile RitmİK işveren markası çatısında Penti’nin Ritmi’ni tutmaya devam ettik.

Ayın 3. Perşembe’sini Takdir Günü olarak kutlamaya karar verdiğimiz Penti’de, her seferinde farklı bir tema seçtik ve Pentililerin e-posta üzerinden bir zincir ile birbirlerini takdir edecekleri bir proje kurguladık. Proje kurgusunu şirket değerlerinden hareketle zenginleştirdik.

 

Özellikle pandemi dönemi ile birlikte Ceo iletişimine ağırlık verdiğimiz Penti’de, çalışan deneyimi ile ilgili tüm konularda yazılı ve sözlü iletişimi son sürat devam ettiriyoruz. Özel günlerden şirket için önemli projelere, değerlerden başarı paylaşımlarına kadar tüm kategorilerde şeffaf ve açık iletişimi sürdürüyoruz.

 

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü kapsamında Unwomen Platformu’nun başlattığı Karanlığı Aydınlat hareketinin tüm challengelarını Penti ile birlikte düzenledik. Kadın istihdamını destekleyen Penti ile 25 Kasım’lar daha anlamlı!

 

Norm Holding ile Çalışan Deneyimi Danışmanlığı ve İletişimi

 

Yeni bir seneyi karşılamaya hazırlanırken yepyeni bir iş ortağımız var. İzmir’in güzel havası ile aramıza katılan Norm Holding ile çalışan deneyimi danışmanlığı ve iletişimi üzerine yazacak çok fazla hikayemiz var! Şimdiden heyecanla yeni sene ile birlikte çalışmaya başlamayı bekliyoruz!

 

Bizim Toptan’dan İç İletişim Bülteni: Tam Bizlik!

 

Bizim Toptan ile pandemi döneminde başladığımız haftalık Tam Bizlik bültenlerine devam ediyoruz. Çalışan haberlerinden şirket içi mobil uygulamalara kadar çok geniş bir yelpazede haberlere yer verdiğimiz bültende 40. sayıya doğru gidiyoruz!

 

VitrAdan Çalışan Ailelerine Destek Paketi, Üniversite İş Birlikleri

 

Pandemi döneminde hem çalışanların hem de ailelerinin kalplerine dokunacak işler üretmek çok kıymetli. İş ortaklarımızdan VitrA, çalışan ailelerine özel bir kit hazırlayarak pandemi ile mücadeleye destek oldu. Bu destek kitinin iletişiminde #VitrAile Paylaş dedik ve yola VitrA ile devam ettik.

 

Üniversiteler ile iş birliklerine de oldukça önem veren VitrAda ESTÜ-VitrA Akademi ile Kariyer Test Sürüşü 2020’nin iletişimini de birlikte yürüttük. Ülkenin farklı yerlerindeki genç yeteneklerin sunumları ile parlayacağı bu işin yanında Sabancı Üniversitesi iş ortaklığı ile Endüstri Doktora Programının detaylı iletişimini de yine marka ile birlikte yürüttük.

 

FOW.Summit ve Future Skills Fest: İşin Geleceği Bugünde!

 

Geleceğe ve geleceğin yetkinliklerine bugünden uyanmak için Wake Up Call mottosu ile düzenlenen Future Skills Fest’in ardından, sektör profesyonelleri ile Akbank sponsorluğunda gerçekleşen FOW.Summit Unlearn: Back to Basics’i de geçtiğimiz ay geride bıraktık!

 

Toplamda 5.000’den fazla insan ile online bir bağ kurduğumuz bu etkinliklerde İşin Geleceği Platformu ile kol kola çalıştık. Akademi dünyası, öğrenciler, sektör liderleri ve sanatçılar ile birlikte işin geleceğini tüm yönleriyle konuştuk. Tüm katılımcılara çok teşekkür ederiz!

 

İşin Geleceğindeki Anlam ve İşveren Markası Eğitimlerimiz

 

Bildiklerimizi paylaşmanın ve beraber büyümenin önemine çok inanan bir takımız.

Bu sebeple, özellikle pandemi ile birlikte daha da önem kazanan işin geleceğinde anlam ve işveren markasını nasıl bağlayabileceğimizi anlatmaya başladık!

İbrahim Etem Menarini üst yönetim ekibi ve Eczacıbaşı Topluluğu İşin Geleceği Proje Ekibi ile İşin Geleceğinde Anlam ve İşveren Markasını konuştuk.

 

Yolumuza aynen devam!

 

Yeni senede çalışman deneyimine dair yeni hikayeler yazmak isterseniz bize her zaman hello@4c1h.com'dan ulaşabilirsiniz!
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up