BLOG
17 Haziran 2021 Perşembe

5 Adımda Olumlu Bir Aday Deneyimi Yaratmak

5 Adımda Olumlu Bir Aday Deneyimi Yaratmak

İyi bir çalışan deneyimi, aday deneyimi ile başlar ve kişinin iş ilanını gördüğü ilk andan şirketten ayrıldığı güne kadar devam eder, hatta daha da ileriye uzanır. Bu, iş yerinin itibarını çok önemli ölçüde etkiler. İyi bir aday deneyimi kurgulamak bu yüzden çok önemlidir çünkü ilk intiba unutulmaz!

 

Başarılı bir işe alım süreci, yeni çalışanınızı üretken ve sadık bir takım oyuncusuna dönüştürme şansınızı da önemli ölçüde artırır. Buna karşılık, şirketiniz işe alım sürecini iyi yönetemiyorsa – mesela, daha kariyerinin başında birini tecrübeli biri seviyesinde çalıştırmak için acele ediyorsa – kısa süre sonra kendinizi yeni birini ararken bulabilirsiniz. Bu da size hem zaman hem de para kaybı olarak geri döner. Society for Human Resource Management'ın belirttiğine göre yanlış bir aday deneyimi ile çalışanın erken ayrılmasına neden olarak şirketinize 240.000 $'a kadar zarar verebilirsiniz.

 

Her işe alım sürecinin içermesi gereken temel hedefler ise şöyledir:

 

Temel İhtiyaçlar Hızlıca Giderilmeli

Google'ın analiz ekibinin araştırmasına atıfta bulunan LinkedIn, yöneticilere atılacak basit bir e-posta ile yeni gelenlere bir ilk gün ajandası oluşturmayı tavsiye etmek bile etkili. Çünkü ilk gün ajandası iletilen ve iyi bir oryantasyon planı takip eden kişilerin yeni işlerine %25 daha hızlı alıştığını ortaya konmuş.

 

Bu basit gibi görünse de oldukça önemli ve yeni gelenlere yol göstermenin güzel bir yolu. Böylece ekip arkadaşlarını tanımış, onlardan beklenenleri de öğrenmiş oluyorlar. İşe giriş belgeleri gibi evrak işlerini kolaylaştıracak bir sistem geliştirmek de kişiye zaman kazandırarak şirket kültürünü ve değerlerini tanımaya odaklanmasını sağlayabilir.

 

Kültürü İyi Aktarmak

Kültür, her organizasyon için farklı bir anlama gelse de tutarlı olan bir gerçek şudur ki kültüre saygı duymayan veya onu desteklemeyen çalışanlar kalıcı olmaz.

 

İşe alım, şirket kültürünüzün temel ilkelerini açıkça iletmek için mükemmel bir fırsattır. İşletmenin kısa bir tarihçesi, kurucuları ve liderleri; yeni bir çalışana şirketin köklerini anlamada yardımcı olacaktır.

 

Bu tür bir kültür aktarımını oryantasyona veya işe alım sürecine katıp hatta kültürü çok iyi yansıttığını düşündüğünüz uzun süreli bir çalışanı süreçlere dahil etmek, yeni kişiye bir mentor atamak çok daha uzun süreli bir etki oluşturur.  

 

Gerçekçi Beklentiler Geliştirin

Yeni çalışanlar için doğru performans beklentileri belirlemek çok önemlidir. İşe alım sürecinde öğrendiklerinize dayanarak, yeni kişinin deneyimlerini de bilirsiniz. Bu nedenle, neleri hemen yönetebileceklerini ve neler için zamana ve çabaya ihtiyacı olduğunu belirlemelisiniz.

 

Yeni bir personel, doğru becerilere sahip olmasına rağmen başlangıçta biraz tökezlerse, onları sıkmayın. Çalışanın, sorunun nerede olduğunu belirlemesine yardım edin ve kurumun daha önce benzer durumlarda ne yaptığınızı ona aktarın. Ve işleri neden farklı yaptığınızı açıklamayı unutmayın. Bu, kuruluşunuzun güçlü yanlarını sergilemek ve kültürü güçlendirmek için bir fırsattır. Yeni çalışanınız bu geri bildirimi kendini geliştirmek ve aynı zamanda işletmenizin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabilir.

 

Çok Hızlı Olmayın

Acil bir ihtiyacı karşılamak için işe alınan bir çalışanı çok hızlı bir şekilde eğitmek size cazip gelebilir. Ancak bu yaklaşım geri tepebilir. İnsanları bilgiyi hızlı bir şekilde tüketmeye zorlamak, onların bilgiyi akılda tutmasına yardımcı olmaz. Hatta tam tersi, önemli ilke ve uygulamaları unutma riskini artırabilir ve ileride maliyetli hatalara yol açabilir.

 

HR Daily Advisor'a göre, ideal işe alım deneyimi birkaç ayı hatta yaklaşık 1 yılı kapsamalı. Bu kadar uzun bir süre şirketiniz için uygun olmayabilir, ancak birkaç ay (yaklaşık 90 gün) işe alım deneyimi için ayrılabilir. Genelde ilk üç ay, yeni çalışanların işe devam etmeye veya iş aramaya geri dönmeye karar verdikleri zaman çerçevesi olan bir mühleti temsil eder. Bu yüzden her anın tadını çıkardığınızdan emin olun.

 

Teknolojiden Yararlanma

Yukarıda açıklanan işe alım sürecini geleneksel araçlarla ve aşırı kâğıt merkezli süreçlerle yönetmek her şeyi yavaşlatabilir. Yeni işe alınanlar, yavaşlığı ve verimsizliği hemen fark ederler. Kuruluşunuzu modern bir kuruluştan ziyade bir bürokrasi olarak görürlerse, bu, verimli bir aday deneyiminin önünde büyük bir engel olabilir.

 

Çevik bir İnsan Kaynakları Yönetimi, yalnızca işe alım deneyimini geliştirmeyi değil aynı zamanda genel İnsan Kaynakları döngüsünün çoğunu basitleştirmeyi ve hızlandırmayı da mümkün kılmalı. İnsan Kaynakları süreçlerinin teknoloji eşliğinde merkezileştirilmesi, ekip üyelerine stratejik operasyonlara odaklanmaları için ihtiyaç duydukları zamanı sağlayarak yadsınamaz bir verimlilik yaratır.

Tüm bu süreçleri başarılı bir şekilde yönetebildiğinizde de iyi bir işe alım ve aday deneyimi yaratmış olursunuz. Elbette bizden destek de alabilirsiniz! 

 

Bu yazıda https://www.peoplestrategy.com/the-importance-of-a-positive-onboarding-experience/ ‘dan yararlanılmıştır.
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up