BLOG
30 Ocak 2020 Perşembe

Aslan yattığı yerden, çalışansa ortamından belli olur!

Aslan yattığı yerden, çalışansa ortamından belli olur!

Modern çalışma ortamlarının, çalışan bağlılığını ve üretimi artırdığı, bugün herkesçe bilinen bir gerçek. Nereden ve nasıl çalışabileceğini seçebilen kişilerin, şirketlerine daha çok bağlandıklarını sık sık gözlemleyebiliyoruz.

Uzaktan çalışma giderek yaygınlaşsa da, sabit çalışma ortamı olan ofisler, bugün hala vaktimizi en çok geçirdiğimiz yerlerden biri. Havalandırmadan, ışıklandırmaya, dekorasyondan ortamın yaratıcılığını destekleyen unsurlara kadar birçok farklı öge, çalışan memnuniyetine etki ediyor, verimliliği doğrudan fark edilebilir kılıyor. Fiziksel olarak sağlıklı ve motivasyonu artıran bir çalışma ortamı kurarken, karşılaşılabilecek en genel sıkıntı, herkese uyan tek tip bir fikrin olmaması. Bu noktada, çalışanların sesine kulak vermek ve çoğunluğu kalbinden yakalayacak adımları atmak daha doğru olacaktır.

Peki günümüzün çoğunluğu ve trendleri çalışma ortamları için neler diyor?

Gelin inceleyelim!

** 2025’e kadar çalışan nüfusun dörtte üçünü Y ve Z kuşağı oluşturacak. Bu iki kuşak da teknolojinin dört bir yanı sardığı bir çağda yetiştirildiler. Bu sebeple, tüm teknolojik gelişmelere hızlıca ayak uydurabilecek bir ofis alt yapısı şart, hatta ilk madde diyebiliriz.

** Bir diğer konu da, çalışanların ofis ortamı içinde kendilerinin fikirlerinin önemsendiğini hissederek çalışmaları. İkili üçlü ya da daha kalabalık takımlar halinde çalışılabilecek ortamlar yaratılması oldukça önemli. Bu alanların sadece masa sandalye ile desteklenmesinden daha çok, istenildiğinde eğlenceli bir ortama dönüştürülecek malzemelerle kurgulanmalı. Örneğin, toplantı odalarının bazılarına yerleştirilmiş kutu oyunları, video oyunları ya da istenilen anda not alınabilecek renkli tahtalar bu ortamları daha yaşanılabilir hale getirebilir. 

Kişilerin ayrı ayrı odalarda, kendilerine ait özel alanlarda çalışmalarındansa herkesin bir araya gelerek fikirlerini ve düşüncelerini paylaşabilecekleri alanlarda çalışmaları yaratıcılığı ve verimi daha da artıracaktır. Bu açık ofis ortamı içindeki yürüme alanlarının, geçiş noktalarının ve kafeterya gibi ortak kullanım alanlarının da çalışanlarla konuşan bir dile sahip olmalarına özen gösterilmeli. Buralarda renkli tonlardaki poster, ekran ve benzeri iletişim materyallerinin kullanımı desteklenmeli.

** Sadece erkeklerin değil, çalışanların da kalbine giden yol bazen midesinden geçer :) Ofiste ufak tatlı ya da meyve köşelerini sürekli olarak dolu ve taze tutmak, bazen hep birlikte belirli bir temada yemek partileri düzenlemek, ofis dekorasyonunun en lezzetli kısmı olabilir!

** Dekoratif ürünler sadece evlerde değil, ofislerde de vazgeçilmez parçalardır. Ortak alanlara markanın ruhunu da yansıtacak ferah, şık, dekoratif objeler yerleştirmek hem gözlere hem gönüllere bir ferahlık getirecektir.

Bitirirken...

Terzi kendi söküğünü dikemez deyimini tanımıyoruz ve biz de çalışma ortamımızı daha iyi, daha yaşanılabilir ve daha üretken bir hale getirmek adına Koşuyolu ofisimizden taşınıyoruz! 3 Şubat itibarıyla, artık Suadiye’deyiz!

Farklı fikirlerin, farklı çıkış noktalarının yeni işler için tetikleyici olduğuna yürekten inanıyoruz; bu sebeple yeni ofisimizde co-working modeli ile çalışacağız. Ofisimizi OGOO Dijital ile paylaşacağız.

Yeni hikayemiz ve yeni ofisimizde yapacaklarımız için şimdiden çok heyecanlıyız!

the 4C1H team

 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up