BLOG
20 Temmuz 2023 Perşembe

‘Ayna Ayna Söyle Bana!’ ve Kariyer Hesapları

‘Ayna Ayna Söyle Bana!’ ve Kariyer Hesapları

Sosyal medya, bugün kurumların da kendilerini ifade etmek ve yetenekleri çekmek için sıkça kullandıkları bir platform.

Bugün birçok marka kariyer hesapları oluşturarak Linkedin, Instagram ve zaman zaman Twitter’da bulunmak için oldukça heyecanlı.

Sosyal medyada olmak, doğru hedef kitle ile kendi takipçilerimizi yaratmak, sesimizi bulmak ve paylaşmak bireylerin olduğu kadar elbette kurumların da hakkı. Fakat tüm markaların, dışarıya açılan bir pencere olarak kariyer hesaplarını açarken & kullanırken öncelikle içeriyi düşünmeyi atlamamaları gerekiyor.

Kariyer hesabı talebi ile bizimle buluşan iş ortaklarımıza her zaman ilk söylediğimiz bir şeydir: ‘Önce içeride çalışanın ihtiyacına yönelik doğru projeler yapalım, çalışan bağlılığını artıralım. Ardından bunları dışarıda duyurmaya başlayalım.’

Aksi takdirde paylaştıklarımız bir ilüzyondan ileriye gidemeyecek. Sadece içerik üretmiş olmak için, dışarıdaki yeteneği çekmek için bir adım atmış olacağız. Bu durum, gerçekleri yansıtmadığı için hem mevcut çalışanın bağlılığını olumsuz anlamda etkileyecek hem de bu ilüzyondan etkilenerek işe başlayan adayın uzun vadede hedeflerini yeniden düşünmesine yol açacak ve şirket aidiyetini düşürecek.

Bu sebeple önce içeride “bol beğeni alacak ve takipçi kazanacak” projeler yapıp bunları sosyal medyaya aktarmak her zaman daha doğru, daha gerçek ve daha anlamlıdır.

‘Ayna ayna söyle bana! Var mı benden güzeli bu dünyada!’ cümlesi ve bize sadece istediklerimizi söyleyen aynalar masallarda kalmadı. Stratejik planlamalar yapmadan attığımız adımlarla açtığımız kariyer hesapları, bu masalları bugün de gerçeğe taşıyabilir. Ve tıpkı o masallardaki gibi, bizi yalan bir dünyanın içine hapsedebilir.

Merve Arasıl

Partner & Çalışan Deneyimi Direktörü
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up