BLOG
2 Kasım 2023 Perşembe

Çalışan Deneyimini Geri Bildirimle Tasarlamak

Çalışan Deneyimini Geri Bildirimle Tasarlamak

Çalışan deneyimi, eski tabirle ismiyle müsemma bir alan. Konuya uzak kimseler için bile ilk duyuşta karakteriyle ilgili pek çok bilgiyi açıkça veriyor. Ne var ki sade kavramlar, içerik bakımından genellikle en yüklü olanlardır. Çalışan deneyimini tasarlarken işlerin karmaşıklaştığı durumlarda çalışana dönmekte, onları duymakta fayda var. "Çalışan için, çalışana rağmen" uygulamalar geliştirmek yerine, "çalışan için, çalışanın ihtiyaçlarına göre" bir deneyim tasarımı için, kavramın en az kendisi kadar sade başka bir anahtar var: Geri bildirim.

 

İşbirliğine Ortam Yaratmak

Etkili geri bildirimler almak için en önemli koşul güven ortamı oluşturmak. Bunun yolu çalışanı en başta iş kararlarınızın bir parçası haline getirmekten geçiyor.

 

Açık İletişim

Açık iletişim ama yalnızca işler yolunda giderken değil. Soruların, kaygıların ve karmaşık duyguların da profesyonel bir mesafeyi koruyarak, açıkça tartışılabildiği ortamlar, kararlı ve güçlü organizasyonlar yaratır.

 

Anketler

Sıkıcı olmak pahasına herkesin fikrini anonim bir biçimde ifade edebileceği anketler yapmakta ısrarcı olmak gerek. Anket katılımını artırmanınsa tek bir yolu var: Verilen geri bildirimlerin çalışana iyileştirmeler olarak geri dönmesi.

 

Teşekkürün Gücü

Gündelik yaşamın sihirli sözcüğü: Teşekkürler! Çalışana verdiği geri bildirim için yalnız yüz yüze değil, herkesin duyacağı şekilde teşekkür etmek önemli.

 

Furkan Çolak
Strategist & Copywriter
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up