BLOG
20 Ekim 2021 Çarşamba

Değerler Yaşamın Pusulasıdır

Değerler Yaşamın Pusulasıdır

Geçtiğimiz Şubat ayında aramızdan ayrılan psikolog ve akademisyen Doğan Cüceloğlu bir makalesinde bu yazının da başlığına ilham veren güzel bir hikaye anlatıyor. Uzun bir yolculuğa harita olmadan çıkan bir grubun kuzeyi nasıl bulacağını soruyor Cüceloğlu ve sen bilirsin ve ben bilirim demeyi bırakıp biz biliriz bilincine varan liderin gerçek kuzeyi nasıl belirleyeceğini anlatarak “Pusula” kavramına değiniyor.

Aslında pusula kavramı değerleri temsil ediyor, bu ister bir aile, ister bir şirket, ister bir ulus olsun. Ne kadar doğru bir benzetme değil mi? Çünkü nasıl ki pusulası olan kişi kuzey nerede hep bilir ve kaybolmaz, yaşamda değerleri olanlar da yollarını kaybetmezler.

Bugün Dünya Değerler Günü. Değerlerimizi gözden geçirmek ve pusulamızın ayarını kontrol etmek için harika bir zaman. 4C1H ekibi olarak biz kurum kültürü tasarımında ilk olarak çalıştığımız şirketlerin değerlerini ele alıyoruz. Değerleri ile ilgili analizler yapıyor çalışan deneyimi ile ilgili yapacağımız tüm çalışmaların temeline bu değerleri yapıtaşı olarak koyuyoruz. İyi haber şu ki, değerler benimsendikçe çalışmalarımızın sonuçlarını keyifle izliyoruz. İster bir şirket olsun, ister bir kişi, değerlerinize uygun yaşamanın mutluluğu paha biçilemez.

4C1H ekibi olarak biz dümeni hep değerlerimizin gösterdiği yöne kırıyoruz. Ve değerlerimizi hep heyecanla aklımızda tutuyoruz:

  • Farklılıkları kucaklar, fark yaratırız.
  • Enerji işin %75’idir derler, bunu bilerek çalışırız.
  • Sorumluluğu alır, sözümüzü tutarız.
  • Deneyimlerimiz sayesinde en iyi bildiğimiz işi yaparız. Diğer her türlü üretim için, işinin ehli çözüm ortaklarıyla çalışırız.
  • Ne kadar iyi olduğumuzla değil, ne kadar iyi olabileceğimizle ilgileniriz.

Sizin pusulanız ne durumda? Kuzeyi sorunsuz bir şekilde bulabiliyor musunuz? İnsan değerlerine göre yaşarken mutlu, şirketler değerlerine uyumlu davranıyorlarsa başarılı olabilir. Bunu hep hatırladığınız ve değerlerinize göre yaşadığınız güzel günlere!

Şirket değerlerimizi henüz belirleyemedik ve nereden başlayacağınızı bilemiyoruz ya da kurumsal değerlerimiz belli ama davranışlara dönüştüremedik diyorsanız şirketinize özel çözümlerimiz için bize her zaman hello@4c1h.com’a mail atarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda, bu makaleden yararlanılmıştır.
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up