BLOG
4 Temmuz 2024 Perşembe

Dijital Çağda Performansı Dikkat Dağıtıcıların Elinden Kurtarma Rehberi

Dijital Çağda Performansı Dikkat Dağıtıcıların Elinden Kurtarma Rehberi

Günümüzde, bilgisayarlar ve akıllı telefonlara son derece bağımlı bir yaşam sürüyoruz. Bunun bir sonucu olarak, dikkat süremiz de her geçen gün azalıyor. Bu durum, iş yerinde odaklanma ve performansı da doğrudan etkiliyor. Insightful tarafından gerçekleştirilen güncel araştırmaya göre, işverenlerin %92'si, çalışanlar arasındaki odak kaybı nedeniyle alarma geçmiş durumda. ABD’de 1200 kişiyle yapılan araştırmada katılımcıların en az %11'i dikkatinin her 5 dakikada bir dağıldığını belirtirken, %59'undan fazlası her 30 dakikada bir veya daha az dikkat dağınıklığı yaşıyor.

Görünen o ki dikkat dağınıklığının önüne geçmek bireysel çabalardan daha fazlasını gerektiriyor. Gelin, bir işveren olarak iş yerinde odaklanmayı artırmanızı sağlayacak bazı ipuçlarını birlikte inceleyelim.

Dinlenme ve Molayı Teşvik Edin

Mola ve dinlenme süreleri, stres ve yorgunluğu azaltırken konsantrasyonu ve motivasyonu yükselterek iş yerinde üretkenliği artırır. Esnek çalışma saatleri uygulayarak ve molaları heyecanlı hale getirerek mola verme kültürünü teşvik edin. Bunun için, molalarında yapabilecekleri aktiviteler hakkında önerilerde bulunabilirsiniz.

Dijital Sınırlar Belirleyin

Çalışanlarınızla birlikte dijital sınırlar koyun. Örneğin, toplantılar sırasında telefon veya e-posta kullanımını kısıtlayabilirsiniz. Ayrıca, çalışanların mesai saatleri dışında e-postalarına erişimini sınırlamak gibi uygulamalar çalışanların iş-yaşam dengesini korumalarına yardımcı olur ve iş saatleri içerisinde daha verimli olmalarını sağlar.

Derin Çalışma Zamanları Oluşturun

Çalışanları kişisel tercihlerine göre seçecekleri belirli zaman dilimlerinde derin çalışmayı uygulamaya teşvik edin ve bu zaman dilimlerinde dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmaya yönlendirin. Örneğin, telefonları sessize almak, bildirimleri kapatmak ve e-postalarını kontrol etmeyi bırakmak derin çalışmayı kolaylaştırabilir.

Multitasking Yerine Tek Görev Odaklı Çalışmayı Teşvik Edin

Aynı anda farklı görevlere bölünmek verimliliği düşüren en büyük dikkat dağıtıcılarından biridir. Çalışanların görevleri sırayla ele almasını sağlayın.

Çalışanları Bilgilendirin

Verimliliği artırmaya yönelik araçlar ve teknikler odaklanmayı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Dikkat dağınıklığının sebepleri hakkında farkındalık yaratın ve çalışanlarınızı zaman yönetimi ve odaklanma teknikleri hakkında bilgilendirin.

İş yerinizde kolaylıkla hayata geçirebileceğiniz uygulamalar ve çalışanlarınıza kazandıracağınız basit alışkanlıklar performansı ve iş verimliliğini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olabilir. Özellikle, çalışanlarınızın görüşlerini dinleyerek iş yerinizdeki dikkat dağıtıcı unsurlar hakkında önemli içgörüler edinebilir ve odaklanma probleminin önüne birlikte geçebilirsiniz.

Kaynak: https://www.insightful.io/reports/focus-time


Selen İyicil Mudun

Content & Account Manager
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up