BLOG
25 Mart 2020 Çarşamba

FOW Connect İkinci Günden Akılda Kalanlar! / Highlights of the Second Day of FOW Connect!

FOW Connect İkinci Günden Akılda Kalanlar! / Highlights of the Second Day of FOW Connect!
'

İş ortaklarımızdan Expertera’nın düzenlediği FOW Connect: Uzaktan Çalışan & Gelişen Ekipler Kurmak temalı webinarının ikincisi dün gerçekleştirildi.

İkinci günün konukları Aras Bilgen, Dorota Piotrowska ve Christa Hurchalla’ydı. Uzaktan çalışma kültürünün güvene dayalı esaslarını, kültürü ve değerleri bu yöntem ile korumanın methodlarını ve yeni dünyayı konuştuğumuz günün notlarını sizler için derledik.

Genel olarak gördüğümüz şu ki, bu konuda birçok uzman aynı noktada, aynı kurallar çerçevesinde hem fikir. Net olmayı, birlik ruhunu yakalamayı ve hedefleri doğru koymayı başaran şirketler, uzaktan çalışma kültürünün kazananları olmaya aday...

İyi Okumalar & İyi Uygulamalar ve Sağlıklı Günler!

Net ol!

Uzaktan çalışma kültüründe şunu unutmamalı ki iş arkadaşlarınız ofisteki gibi sürekli yüzünüzü görmüyor. Mimikleriniz ve jestleriniz ile karşılıklı olsanız çok kolay anlatabileceğiniz durumları yazılı dilde hemen anlamayabilirler. Bu durumun önüne geçmek için her zaman net olmaya özen gösterin. Kısa cümleler kurun, söyleyeceklerinizi basit bir şekilde ifade edin. Satırlar süren chat programlarını her zaman kullanmak yerine, video görüşmelerine, telefonlara yönlenin.

Sosyal sözleşmenize bağlı kalın!

İş yapış biçiminizi, değerlerinizi, kurallarınızı anlatan sözleşmeye sosyal sözleşme diyebiliriz. Nasıl ki ofis ortamında koruduğunuz değerleriniz, yaşattığınız bir kültürünüz var, uzaktan da olsanız bunu sürdürün. Sorumluluk almak en önemli değerinizse, sırf evde olduğunuzu için bir işin teslim süresini geciktirmeyin. Yönetim ekibindeyseniz, bu sözleşmenizi ekip arkadaşlarınıza sık sık hatırlatın. Kültürü yaşatın.

Geri bildirim, her zaman!

Özellikle evden çalışmaya alıştığımız şu günlerde geri bildirim almak da vermek de çok önemli özellikler. Birbirinizi ve kendinizi geliştirecek bildirimlerde bulunmaktan ve bunları cesaret ile kucaklamaktan kaçınmayın. Uzaktan çalışma kültüründe nerelerde eksiksiniz, neleri daha iyi yapabilirsiniz ya da nelerde o kadar iyisiniz ki ekibinize destek olabilirsiniz.

Güçlendirin, yetkilendirin!

Bu dönem inisiyatif alabilmek ve verebilmek için bulunman dönemler. Çalışanlarınızı güçlendirin, daha çok yetki verin. “Enselerinde boza pişirmeden”onları takip edin. Görüşlerini öğrenin, kararları verebilmek için nelere ihtiyaçları olduğunu sorun. Onları doğru kaynaklarla destekleyin. Micro-management yapmayın, aşırı detaycı ve müdaheleci olmayın.Bunlara rağmen yeterli performansı alamadığınızı düşünürseniz birebir görüşmeler ile sorunun kaynağına inin, çözümler geliştirin.

Şeffaf olun, güvenin!

Tüm büyük organizasyonlar paylaşımlarını güven ve iyi niyet üzerine oluştururlar. Çünkü bu duyguları, empatiyi, karşılıklı anlayışı ve bağlılığı besler, yükseltir. Ortak projelerde yer aldığınız ekip üyelerinizle birbirinizi göremeseniz de güvenin. Şeffaf bir iletişim kurun.

No Panic, Yes Liderlik!

Şu sıralar ortalık bilgi kirliliğinden geçilmiyor, çok yüksek bir derecede korku psikolojisi hakim, herkes her an panik haline geçebilir, yanlış kararlar alabilir. İşte tam bu noktada liderlere çok büyük roller düşüyor. Panik gibi liderliğin soğukkanlı yüzü de bulaşıcıdır. Rahatlatın, güven verin, sık sık iletişim kurun. Sabah görüşmelerini, akşam kapanışlarını, gün içindeki kısa telefonları ihmal etmeyin. Panik ve kaygı ortamını yok edecek sözler söyleyin.

İletişim planı her şeydir!

Bugünlerde yalnızlık duygusunun önüne geçmek çok önemli. Ekip olarak bir araya gelinecek, işlerin üzerinden geçilecek zamanların net olmasına özen gösterin. Kapsayıcı olun, hiç kimse kendisini dışlanmış hissetmesin. Yargılamaktan kaçının. Sözlü olmayan iletişimin sınırlarını çizin. Yazı dili bazen yanlış anlaşılmalara yol açabilir. Bu sebeple önemli görüşmelerin hangi methodlarla yapılacağı önceden belli olsun. Bilgi siloları tuzağına düşmeyin, bilgiyi saklamayın, paylaşın. Her gün hangi saatlerde toplantılar yapacağınız, hangi konuları yazışacağınız, hangi konuları video ile görüşeceğiniz önceden belli olsun, bilgi akışını hızlandırın.

the 4C1H team

 

The second session of the webinar themed FOW Connect: Building Remote Working & Developing Teams organized by one of our business partners Expertera took place yesterday.

The guests of the second session were Aras Bilgen, Dorota Piotrowska and Christa Hurchalla. We have compiled for you some notes about the day in which we talked about the new world, the fiduciary principles of remote work culture and the methods of protecting the culture and its values.

In general, we see that many experts agree on the same point, within the same rules. Companies that manage to be clear, catch the spirit of unity and set the goals correctly are candidates to become the winners of the culture of remote work.

Have a good reading, practice and healthy days!

Be clear!

In the culture of remote work, you should keep in mind that your colleagues do not always see your face like in the office. The situations that you could easily explain with the assist of your gestures and mimics if you were in the office environment may not be understood in written language. To avoid this situation, always try to be clear. Make short sentences, simply express what you have to say. Instead of writing rows on chat programs all the time, focus on video and phone calls.

Stick to your social contract!

We can call the contract, which describes your way of doing business, your values, and rules, as a social contract. Just as you have values you have and a culture that you keep alive in the office environment, you should maintain the same even if you are remote. If taking responsibility is your most important value, don't delay the delivery period of a job just because you're at home. If you are on the management team, often remind this contract to your teammates. Keep the culture alive.

Always Give Feedback!

It is also very important to receive and give feedback, especially on such days when we are getting used to working from home. Do not hesitate to make statements that will improve each other and yourself and embrace them with courage. What are your weaknesses, what can you do better or what are you so good at that you can support your team in the culture of remote work?

Empower, authorize!

This is the period when you need to take and give the initiative.

Empower your employees, give them more authority. Monitor them without “putting them through the mill”. Learn about their opinions, ask what they need to make decisions. Support them with the right resources. Don't micromanage, don't be overly detailed and intrusive. If you think that you cannot receive sufficient performance, go down the source of the problem and find solutions.

Be transparent, trust!

All major organizations build their interactions on trust and goodwill. Because this nourishes and raises empathy, mutual understanding and commitment. Even if you cannot see each other with your team members with whom you take part in joint projects, trust them. Communicate transparently.

No Panic, Yes Leading!

Nowadays, there is information pollution everywhere, a high level of fear is in control of the environment and everyone can panic at any time and make wrong decisions. At this very moment, leaders have a vital role. Just like the panic, the cool face of leadership is contagious. Set minds at rest, give confidence, communicate frequently. Don't miss out on morning calls, evening closings, short phone calls during the day. Utter words that will demolish the panic and anxiety atmosphere.

The communication plan is everything!

It is very important to avoid the feeling of loneliness these days. Make sure that the time to come together as a team and go through works to be done is clear. Be inclusive, so that no one feels left out. Avoid judging. Draw the boundaries of non-verbal communication. Written language can sometimes lead to misunderstandings. Thus, what methods will be used for important interviews should be determined in advance. Don't fall into the trap of information silos, don't store information, share it. What time you will have meetings each day, what topics you will exchange correspondence with and what topics you will discuss via video call must be all clear. Accelerate the flow of information!

the 4C1H team 

 

 

 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up