BLOG
27 Şubat 2020 Perşembe

Hangi çağın liderisin?

Hangi çağın liderisin?

The Future Organization’ın, MasterCard, SAP, Oracle, Kaiser gibi global ve lider şirketlerden son 16 ayda toplamda 140 CEO ile yaptığı araştırmanın sonuçları, 2030’a kadar geleceğe yön verecek liderlik trendlerinin altını çiziyor.

Bu trendlerin çoğu bugün de gündemimizde ancak görünen o ki önümüzdeki 10 senelik süreçte çok daha ön plana çıkacaklar.

Peki bu trendler neler? Gelin daha yakından bakalım!

  1. Yapay Zeka ve Teknoloji
  2. Değişim Hızı
  3. Yeni Yetenek Havuzları
  4. Amaç ve Anlam
  5. İş Ahlakı ve Şeffaflık
  6. Globalleşme

 Yapay Zeka ve Teknoloji

Yapay zekanın iş yapış biçimlerini, çalışma ofislerini ve çalışan profillerini çok yüksek ölçüde değiştireceği bir gerçek. Bununla beraber, bu konu beraberinde işimi kaybedeceğim korkusunu da yüksek oranda getiriyor. Liderlere, işte tam da bu noktada çok büyük görevler düşüyor. Çalışanlarının korkularını gidermek, bu yeni dönemi heyecanla karşılamalarını sağlamak ve kendilerine yeni iş alanları oluşturabilmek için kişisel gelişimlerine destek olmak, liderlerin yapay zeka ve teknoloji alanında verecekleri en büyük sınavlardan.

Değişim Hızı

10, 20 hatta belki 30 sene önce nasıl çalıştığımızı hatırlıyor olabilirsiniz. Bugüne yaklaştıkça, değişimin hızı ekonomik, iklim, teknoloji gibi birçok alanda çok daha sert hissedilir bir durumda. Daimi bir değişim rüzgarı hepimizi sarmış durumda. İşte tam da bu sebeple, liderlerin değişime kendilerini kapatmamaları ve bu dönüşüm enerjisi içerisinde fırsata dönüştürülebilecek alanları yakalaması gerekiyor.

Yeni Yetenek Havuzları

Çeşitlilik, katılım, Z kuşağı, iş hayatında aktif çalışan X kuşağının giderek azalması... Yetenek havuzlarının tanımları, bu kavramlar ile hızla değişiyor. Yetenekli, eğitimli insanları iş yerlerine çekmek  giderek daha zorlaştırıcı bir durum haline geliyor. Şirket içindeki çalışma ortamından, takım çalışması ruhuna, çağın gerektirdiklerine hızlıca adapte olabilmek, iş ilanlarının yöntemini değiştirmek gibi ciddi adımlar atılması, önümüzdeki 10 sene içinde yetenek yönetimi konusunda ciddi değişiklikler yaratacak.

Amaç ve Anlam

Bugün, pekçok çalışan sadece şirketinin kendisine sağladığı paketler ile yetinmek yerine, içinde bulunduğu kurumun var olma sebebi, topluma ve insanlığa ne kadar faydalı olduğu ile de ilgileniyor. Hemen hemen her çalışan, sabahları kendisini işe götüren o anlamın peşinden koşuyor. Yaptıkları işin toplum içinde birilerine dokunduğunu, bir şeyleri değiştirdiğini görmek istiyor. Bu sebeple, yeni nesil liderlerin çalışanlarının ihtiyaçlarını doğru anlaması ve bu ihtiyaçlara tatmin edici yanıtlar verebilmesi gerekiyor.

İş Ahlakı ve Şeffaflık

Her şeyi bilen ve hiç hata yapmaması beklenen lider profili çok geçmişte kaldı. Çağın liderlerinden daha alçak gönüllü olmaları, daha takım ruhuna ve iş birliğine açık olmaları bekleniyor. Dünya, unvanlarının arkasına saklanmayan, hata da yapsa gerektiğinde hata yaptığını kabul edecek, özetle daha ‘insan’odaklı davranış ve iş yapış biçimlerine sahip yeni liderleri bekliyor.

Globalleşme

Teknoloji ile birlikte dünya daha küçük bir yer haline geliyor. Her ülke kendi ekonomisinden sorumlu olsa da, dünya ekonomisi yine dünyanın her yerinden bir arada çalışan insanların geliştirdiği projeler ve işler ile dönüyor. Neredeyse tüm şirketler global projelerin içinde yer alıyor. Bu şirketlerin liderlerinin de, farklı kültürleri, dilleri, alışkanlıkları sıcak bir şekilde karşılayan açık bir görüşe sahip olması gerekiyor.

 

the 4C1H team

 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up