BLOG
8 Şubat 2024 Perşembe

Hibrit Çalışma Düzeninde Ofis Nasıl Cazip Kılınır?

Hibrit Çalışma Düzeninde Ofis Nasıl Cazip Kılınır?

L'Oreal'in CEO’su Nicolas Hieronimus geçtiğimiz ay gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu’nda uzaktan çalışmayla ilgili pek güzel şeyler söylemedi.1 Hieronimus, uzaktan çalışanların büyük kısmının işlerine bağlılığı, tutku ve yaratıcılıklarını kaybettiğini söyledi.

Bunda biraz bir haklılık payı var elbette.

Pandemi beyaz yakalı çalışanları zorunlu olarak evden çalışmaya itti. Ofis ortamından, çalışma arkadaşlarımızla aynı odada toplantı yapabilmekten, yemekhane sohbetlerinden mahrum kaldık, tüm gün bilgisayar ekranına hapsolduk. İçimize kapandıkça, sosyal olarak bir araya gelemedikçe bağlılığın düşmesi, aidiyet duygusunun zayıflaması normal. Bununla beraber araştırmalar zorunlu olarak ofise döndürülen çalışanların istifa ettiğini ya da istifa etme eğiliminde olduğunu gösteriyor. Ayrıca yine araştırmalar ağır iş yükünün, fazla stresin yaratıcılığı engellediğini söylüyor.

Peki çözüm nerede?

Çözüm, dengeyi iyi tutturmakta.

Evden çalışmanın avantajlarını tatmış bir kitleyi haftada 3 gün ofise getirirken daha çok “bir arada”lığın gücünden yararlanmak, kurum kültürünü bu anlamda beslemek gerekir.

Ve elbette FOMO’dan (Fear of Missing Out) faydalanmak da çözümün önemli adımlarından.

Peki bunun için neler yapabiliriz?

  • Ofisi bir cazibe merkezi haline getirecek, gitmezsem ne kaçırırım acaba dedirtecek çeşitli sosyal etkinlikler ve takım aktiviteleri düzenlemek.
  • Bununla beraber baktıkça zihinsel sağlığa da fayda sağlayacak bir bakış açısı ile dizayn edilmiş güzel bir çalışma alanı sunmak.
  • Geri bildirim seanslarını ve CEO/üst yönetimle aylık değerlendirme toplantılarını yüz yüze yaparak kültürün gelişimine katkı sağlayabilir.
  • Tüm bunların yanında nabız anketlerini sık sık düzenleyerek de çalışanın ofiste olduğu zamanlardaki ihtiyaçlarını net anlamak ve buna göre eylem planları oluşturmak faydalı olacaktır.

Tabii büyük ve kalabalık şehirlerde trafiği haftada yalnızca 2 gün çekmek de cabası😊

Gözlemlerimiz bize şu sıralar birçok şirketin hibrite çoktan adapte olduğunu fakat bağlılık ve kültür noktasında sancı yaşadığını gösteriyor.

Çözüm olarak yukarıda sunduğumuz noktalar ile ilgili soru işaretleriniz olursa her zaman bize yazabilirsiniz!

Aslı İlmez Yılmaz

Partner - İş Geliştirme & Müşteri İlişkileri Direktörü
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up