BLOG
4 Haziran 2020 Perşembe

İç İletişim Neleri Değiştirmez ki?

İç İletişim Neleri Değiştirmez ki?

Çalışanlarınız için neyin önemli olduğunu biliyor musunuz? Ya da çalışanlarınızı neyin mutlu ettiğini hiç düşündünüz mü? Onlara en çok ne ile mutlu olacaklarını sordunuz mu? Sormadıysanız gözlemleyeceğiniz, soranlara da fikir olacak, biraz araştırmalardan biraz da kurum kültüründen bahsettiğimiz yeni yazımız çıktı! 

İyi okumalar & Açık iletişimler!

 

Çalışanlar nasıl motive olur?

Çalışanların nasıl motive olduğunu düşündüğünüzde birçok kişinin aklına ilk gelen şey, yüksek bir maaş olabilir. Ancak yapılan araştırmalar, maaşın, motiveye ve mutluluğa etkisinin, tahmin edildiği kadar üst sıralarda olmadığını söylüyor. Tabii ki çalışanların emeklerinin tam karşılığını alması iş yerinde tatmini sağlıyor ve verimi artırıyor. Ancak daha ön sırada bakmamız gereken başka faktörler var.

 

Kültür & Değerler

Araştırmalara göre çalışanların işlerinde başarılı ve mutlu olabilmeleri için, kültür ve değerler listede başı çekiyor. Tabii ki devam eden sıralamada üst düzey liderlik, kariyer fırsatları, iş dünyası görünümü, iş yaşam dengesi, tazminat ve kazançlar var. Ancak kültürler ve değerler çalışanlar için birinci sırada! Bu da demek ki bir çalışanın, çalıştığı kurumun pozitif kültürüne ihtiyacı var. Böylelikle  işinde başarılı oluyor ve bu da kuruma uzun vadede kar sağlıyor.

 

Karşılıklı ayna olmanın değeri

İş yerinde anlamlı bir kültür yaratmak için, empati, fark yaratabilecek ölçüde gereklidir. Empati, bir kültürde çalışanları koruyan bir temeldir. Çalışanlarınızla empati yapmaya, onların işlerinin değerli olduğunu olabildiğince söylemeye çalışın. İş yerinde gerçek bir bağlantı kurma ve pozitiflik olduğunda, yaratıcılık, verim artar. Zorlukları daha hızlı aşar çözümlere takım olarak ulaşabilirsiniz.

 

Teknoloji senin yerini alır mı?

Teknoloji iletişimde çok fazla kullandığımız bir araç. Gerçekte iletişimin de bir parçası. Ancak tabii ki, konuşmak, duymak, dinlemek, göz göze bakmak kadar etkili değil. Hızlı ve kısa iletişimler kuruyorsanız, bunun nedeni sadece  teknoloji değil. Belki de kurumda kurduğunuz iletişim şeklini incelemeniz ve değiştirmeniz gerekiyor.

 

Seni anlıyorum, peki ya sen beni anlıyor musun?

Anlayış, saygı ve merhamet olduğunda, en temelinde de açık iletişim olduğunda aslında kutlayacak ortak bir durum var: “Başarı!”

İletişimi sadece sözle değil, gözle, ödüllendirme ile, karşı tarafın değerlerini yüceltme ve saygı ile yaptığınızda bu karşılıklı bir dönüşüme neden olur.

Bu karşılıklı ifade etme, paylaşma, duyma hali şirketinizde karşıdan gelen ihtiyaçları fark etmeye, böylece yeni bir kültür yaratmaya yardımcı olur.

 

Döngüden çıkmak için adım at!

Eğer kültürünü pozitif ve değerlerin ölçüsünde dönüştürebilirsen, işte o zaman çalışanların ve kurumun iletişimi, başarısı artacak, bu uzun vadede kar da getirecektir. Bunun için önce çalışanlarına, neye ihtiyaç duyduklarını sorabilir, onların ve senin beklentilerini belirleyebilir ve kurumunda nasıl bir iletişim yaratmak istediğini anlayabilirsin. Bir rehber ile çalıştığında, kurumundaki iç iletişimi dizayn etmenin nasıl değişiklikler getireceğine inanamazsın!

the 4C1H team 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up