BLOG
4 Mayıs 2023 Perşembe

İK Gözünden ChatGPT

İK Gözünden ChatGPT

Konumuz son günlerde popülerliği git gide artan, kullanım alanı oldukça geniş olan ve hepimizin mutlaka bir yerde karşısına çıkan ChatGPT.

Yapay zekaya dayalı bir sohbet robotu olan ChatGPT, birçok iş alanında yavaş yavaş kendini göstermeye başladı bile. Bu alanlardan biri de hepimizin sıklıkla temasta olduğu İnsan Kaynakları.

İnsan Kaynakları departmanları artık geleneksel yöntemler yerine chatbotlar ve yapay zeka gibi teknolojik araçlar kullanarak çalışanlarına daha iyi bir deneyim sunmayı amaçlıyorlar. People Management’a ait veriler de, İK profesyonellerinin yapay zeka çözümlerini günlük iş akışlarında kullanmaya açık olduğunu gösteriyor.

1000’den fazla oy toplayan LinkedIn anketi; İK profesyonellerinin %17’sinin ChatGPT uygulamasını görevleri için kullandığını, %20’sinin ise kendi görevleri dışında kullandığını gösteriyor. %33’ü bu uygulamayı kullanmadığını fakat kullanmak istediğini, %30’u kullanmadığını ve gelecekte kullanmayı planlamadığını belirtiyor.

Peki İK profesyonelleri ChatGPT’yi hangi süreçlerde ve neden kullanıyor?

  • İşe Alım

ChatGPT, işe alım sürecinde özgeçmişleri taramak ve görüşmeleri planlamak gibi tekrarlanan görevleri İK ekipleri için kolaylaştırabilir.  Bu süreci kolaylaştırırken aday deneyimini de geliştirmek adına gerçek zamanlı destek sağlayarak şirket ve başvuru süreci hakkında adayların sorularını da yanıtlayabilir.

  • Onboarding

İK ekipleri, ChatGPT'yi yeni işe başlayanların onboarding deneyimini iyileştirmek, ekiptekilerin iş yükünü azaltmak ve yeni başlayanların rollerinde başarılı olmak için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişmelerini sağlamak için kullanabilir.

  • Eğitim

ChatGPT ile çalışanların beceri ve bilgilerini geliştirmek için ihtiyaç duydukları kaynaklara erişmeleri hızlı bir şekilde sağlanabilir ve programlarla ilgili soruları yanıtlanabilir.

  • Performans Yönetimi

Yöneticilere performans değerlendirmeleri yapma konusunda rehberlik sağlayan ChatGPT, performans ölçümleri veya geri bildirimlerle ilgili çalışan sorularını yanıtlayarak performans yönetimi sürecinde yardımcı olabilir.

Böylelikle İK uzmanları, çalışan performansı hakkında gerçek zamanlı içgörüler elde edebilir.

  • Çalışan Desteği

Çalışanların şirket politikaları, avantajları ve İK ile ilgili diğer konular hakkındaki sorularını yanıtlayan bir sohbet robotu olarak kullanılabilir. 

  • İK Veri Yönetimi ve Analitiği

Veri girişi, personel kayıtlarını yönetme ve raporların oluşturulması, ChatGPT'nin yardımcı olabileceği diğer görevlerdir. Personel veri tabanını analiz ederek çalışanları daha iyi anlamaya yardımcı olacak faydalı bilgiler de sağlayabilir.

  • Çalışan Deneyimi

Çalışan deneyimi oldukça kapsamlı bir konu. Alt başlıklarının bazılarında ise ChatGPT büyük bir rol oynayabilir.

Çalışan geri bildirimlerini toplamak, sirket politikaları, kültürü, prosedürleri ve faydaları hakkındaki sorular ve şikayetler için alan sunmak, İK ve çalışanlar arasındaki iletişimi sağlamak gibi konularda yardımcı olarak çalışan bağlılığını artırma hedefinde büyük bir yardımcı olabilir.

Blog yazımı tamamladıktan sonra ChatGPT’ye geleceği hakkında ne düşündüğünü sordum ve “Gelecekte, benim ve benim gibi dil modellerinin kullanımı daha da yaygınlaşacak ve doğal dil işleme alanında daha gelişmiş teknolojilerin ortaya çıkmasına yol açacak. Bu gelişmeler, insanların iletişimini daha etkili ve verimli hale getirecek ve birçok sektörde yeni fırsatlar yaratacak” dedi.

Peki siz ne düşünüyorsunuz? Böyle bir gelecek mümkün mü?

 

Pelin Teksin

Content & Account Manager
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up