BLOG
11 Şubat 2021 Perşembe

İnsan Kaynakları’nın 2021 Stratejilerini Belirleyecek Trendler

İnsan Kaynakları’nın 2021 Stratejilerini Belirleyecek Trendler

Her yazımızda mutlaka değiniyoruz ve biliyoruz ki artık hepimiz ezberledik: 2020 çok zor geçti. Ama zorlanmadıkça ilerleme kaydedilemez ya, bunu da bu sayede en iyi şekilde öğrendik. 2020’nin getirdiklerini ve bize öğrettiklerini geçmiş yazılarımızda bolca inceledik. 2021 stratejilerini besleyen de elbette geçen yılın getirileri…

 

Şimdi 10 maddelik 2021 trendlerine değinelim ve işin geleceğine kapımızı aralayalım!

 

  1. Esnek Çalışmaya Devam

 

Ofislerin şirket kültüründe önemli bir rol oynadığı günler artık biraz uzağımızda. Verimliliğin çalışma masamızda kalma süremizle eş değer olması fikri de öyle… Artık liderler, çalışanların her şartta üretken olabileceğini anlamış durumda. Uzaktan çalışmak bir kültür olarak oturduğunda ise artık ofislere dönülmesini kesin olarak beklemek doğru olmayacak. Çalışanlara rahat ettikleri ortamları seçme özgürlüğü sunmak, onlara özerklik sağlamak ve güven duymak şirkete bağlılığın da yolunu açacak.

 

  1. Çeşitliliği, Eşitlik ve Kapsayıcılığı Artırmak

 

2020'de, dünya çapında ırkçılık karşıtı gösteriler, eşitlik değerlerini de besledi.   2021'de ise kişinin yaşına, cinsiyetine, ırkına, geçmişine veya dinine bakılmaksızın iş gücü yaratılması artık bir trend olmanın da ötesinde. Liderler arasında çeşitlilik eksikliği ortaya çıktığında ise çalışanlarda güvensizlik sorunu ortaya çıkmakta.

 

  1. Performans Yönetimi Stratejisini Yenilemek

 

Verimlilik, iş hayatının olmazsa olmazı fakat bunu ölçme biçiminde yeniliğe gidilmesi gerekiyor. Rakip şirketlerin ne yaptığından bağımsız olarak her şirket kendini değerlendirmeli, çalışmayan süreçleri ve kangren olmuş süreçleri ayıklamalı, kriz anlarında kullanmak için yeni uygulamalar yaratmalı. Tüm bu sayılanlar yepyeni birer performans inceleme stratejisi veya İnsan Kaynakları teknolojisi oluşturmak anlamına geliyorsa da uygulamaya geçilmeli.

 

  1. Anlam Odaklı Organizasyon Yapısına Geçmek

 

Çalışanların bir kurumdan beklentisi artık “anlam”. İnsanların değerlerine uyum sağlayan, çalışan deneyimini ön plana alan şirketler için çalışma motivasyonu her zaman daha yüksek. Bu yıl, İnsan Kaynakları, çalışan değerlerini şirketin nihai amacına bağlamasına konusunda önemli roller üstlenmeli. Yöneticilerin, çalışanları ile anlam odaklı görüşmeler yapabilmesi için eğitimler alması, topluma duyarlı işlerin koordinasyonunun sağlanması, çalışanların şirketine etkisi olduğunu hissetmemesini sağlayan klasik hiyerarşi sisteminin değiştirilmesi gibi birçok uygulama ise tüm bu rollere birer örnek.

 

  1. İnsan Kaynakları Kriz Planı Oluşturmak

 

Koronavirüs pandemisi herkese tek bir şey öğretmiş olsa o da her şeye hazırlıklı olmaktır galiba… Elbette öngörülemez şeyler hayatın içinde ama bu bir kriz planı oluşturmaya engel değil.

 

Gartner, yakın tarihli bir raporunda "Krizler, organizasyonel karmaşaya, kültüre ve değerlere katkıda bulunuyor" diye belirtti. İster bir salgın ister doğal bir afet, isterse kurum için tehdit oluşturan başka bir şey olsun, bir kriz müdahale planı oluşturmalı ve beklenmedik durumlara hazırlıklı olunmalı. Çünkü günün sonunda çalışanlar kendilerini güvende hissetmiyor veya desteklenmiyorsa, motivasyonlarının düşmesi işten bile değil.

 

  1. Tükenmişlik ile Savaşmak

 

İkisi de aynı yerde olduğunda iş ve özel hayatı ayırmak zor. Bir de çalışma saatleri akşamlara ve hafta sonlarına doğru süzülmeye başladığında, çalışanlar kendilerini tükenmişlik köyüne doğru direksiyon sallarken buldu.

 

American Psychological Association anketine katılanların %78’i, pandeminin önemli bir stres kaynağı olduğunu söyledi. Yapabileceğinden fazla çalışan bir kişinin hata payının yükselmesi, daha stresli, depresif olması ve nihayetinde istifası kaçınılmaz olabilir. Yani tükenmişlik sendromu kurumlar için önemli sonuçlar doğurabilir.

 

Bu yıl İnsan Kaynakları liderleri, yöneticileri tükenmişlik belirtilerini sezmeleri için eğiterek tükenmişliği azaltmak için proaktif bir yaklaşım benimsemeli; çalışanları ise iş yükünden biraz uzaklaştırıp zihinsel sağlığını ön plana almaya teşvik etmeli.

 

  1. Karar Vermek için Verileri Kullanmak

 

Çoğu iş artık dijital olarak yapıldığından, doğru verileri toplamak her zamankinden daha kolay. İnsan Kaynakları liderleri, çalışanlar, onların çalışma biçimleri ve işleri hakkında nasıl hissettiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olarak, çalışanların ihtiyaçlarını daha iyi belirleyebilir ve yüksek yıpranma oranlarının arkasındaki nedeni ortaya çıkarabilir.

 

Kişi analitiği; bilinçsiz önyargının azaltılmasına, zararlı kalıp davranışların belirlenmesine ve daha kapsayıcı ve eşitlikçi uygulamalar için eksiklerin ortaya çıkarılmasını sağlayarak kapsayıcılık ve çeşitlilik stratejisini oluşturmaya da yardım edebilir.

 

  1. Yetenek Gelişimine Öncelik Vermek

 

Beceri açığı krizi, İnsan Kaynakları liderleri için yeni olmasa da Koronavirüs sebebiyle daha da yoğunlaştı. Dijital olarak bir iş gücünü yeniden eğitmekse var olan zorluklara zorluk ekleyebilir. Öğrenme ve gelişim programları, çalışanların sadece kişisel gelişimleri için bir "avantaj" değil, aynı zamanda sürekli değişen bir pazarda işletmenizi öne çıkarmak için de etkili bir strateji.

 

Ayrıca, iş gücü içindeki insanların gelişimine öncelik veren şirketler, işe alım zamanı geldiğinde en iyi yetenekleri çekecek ve ellerinde tutacaktır.

 

  1. Sorunsuz Bir Dijital Aday Deneyimi Oluşturmak

 

İşe alım süreçlerindeki duraksamalar ortadan kalktığında ve kurumlar ekiplerini büyütmeye devam ettiğinde, yeni işe alımları şirket kültürüne entegre etmenin etkili yollarına şimdiden odaklanmak gerek. Elbette sanal bir süreçte yeni gelenleri takımla karşılamak, öğle yemeği için bir araya gelmek eskisi kadar kolay olmayacak. Sorunsuz bir sanal işe alım deneyimi oluşturmak, her çalışanın kurumdaki kısa ve uzun vadeli başarısı için çok önemli.

 

  1. Toplam ödüllere odaklanın

 

2020'de birçok insan sadece işlerini sürdürebildiği için kendilerini şanslı hissetti ve işverenler de bunun paralelinde işten çıkarmaları önlemek için elinden geleni yaptı. Şimdi, yeni pozisyonlar açılmaya başladıkça ve ekonomik olarak geçen yılın yaraları sarılmaya devam ederken, iş arayanlar da kendi hayat tarzlarına uygun yeni işler peşinde. Ama bu uygunluk artık sadece bordro bazında değil.

 

İnsan Kaynakları liderleri ise insanların, öğrenme ve gelişim fırsatları, sağlık yan hakları, sağlıklı yaşam programları, esnek çalışma ve takdir dahil olmak üzere her şeyi içine alan bir anlayışla daha fazla ilgilendiğini görecek.

 

2020’nin zor olduğunu ama bunun birçok pozitif etkiyi yanında getirdiğini hep söylüyoruz. Bu sayede yepyeni ve geliştirilmiş bir çalışma şekline adım atabildik. 2021 planlarını oluştururken de bu İnsan Kaynakları trendleri oldukça işimize yarayacak ve böylece işin geleceğini kucaklayacağız.

 

Bu yazıda https://www.humanresourcestoday.com/edition/daily-wellness-diversity-2021-01-26?open-article-id=15350412&article-title=top-10-hr-trends-to-help-shape-your-2021-strategy&blog-domain=15five.com&blog-title=15five

‘dan yararlanılmıştır.
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up