BLOG
Thursday, July 25, 2019

İşin Geleceğindeki (İş 3.0) İnsanlar için Başarılı Olma Kriterleri

İşin Geleceğindeki (İş 3.0) İnsanlar için Başarılı Olma Kriterleri

İnsan kaynakları profesyonelleri, tarihteki en büyük kırılmalardan biri ile yüzleşmek üzere. Görünen o ki, önümüzdeki on sene içinde, teknoloji, iş gücü üzerinde geri dönüşü olmayan izler bırakacak.

McKinsey’in yakın zaman önce yayınladığı bir rapora göre, katılımcı şirketlerin %60’ında 2030 yılına kadar işlerin %30’u insana ihtiyaç duymadan yapılabilecek. Dünya Ekonomik Forumu’na göre de, şu sıralar ilkokula giden çocukların %65’i, henüz bilmediğimiz mesleklerde çalışıyor olacak.

Peki böyle bir tablo karşısında, başarılı bir kariyer sürdürmek için işin profesyonelleri olarak kendimizi nasıl hazırlamalıyız?

Hiç şüphesiz, ekonomik, demografik ve teknolojik tüm dengeleri değiştirecek işin geleceği ile yapay zeka ve robotlar yeni iş arkadaşlarımız olacak. Ancak, unutulmaması gereken şu ki, robotlar hiçbir zaman her şeyi çok iyi yapamayacaklar. Sosyal ve duygusal zekada insanlar her zaman önde olmaya devam edecek. Bu sebeple, bu alanlardaki yetkinliklerine her zamankinden çok odaklanmaları gerekiyor.

Biz de bu sebeple, işin geleceğinde başarılı olmak isteyenlerin odaklanmaları ve geliştirmeleri gereken duygusal yetenekleri 6 başlıkta topladık!

 

Sevecenlik: Ekip arkadaşlarının ihtiyaçlarını gerçekten dinleyen ve çözüm bulmaya çalışmak.

Birleştiricilik: Bilginin ve takım olmanın öneminin farkına vararak, kişileri ve durumları hızla birbirine bağlamak, çözüm odaklı olmak.

İşbirliği: Farklı altyapılardan gelen fikirlerin en iyi sonucu çıkardığına inanan işin geleceği felsefesine göre, takım olabilmek ve işbirliğine açık olmak.

Merak: Sorunları çözmeden yeni ihtiyaçlar geliştirebilmek için keşfetmeye ve öğrenmeye açık ve hevesli olmak.

Eleştirel Düşünme: Bir sorunu tüm boyutlarıyla ele alabilmek ve sorunu çözüme kavuşturabilmek.

Yaratıcılık: Yapılan her işte, her düşüncede yeniyi ve farklı olanı bulabilmek.

 

the 4C1H team
Articles

Contact

Suadiye Mahallesi Öncü Sokak
Büyükhanlı Sitesi B Apt. No:2/1
D:14 Kadıköy İSTANBUL 

You may contact us via hello@4c1h.com
or by filling the form below:
    Follow on Linkedin     Follow on Youtube     Follow on Instagram
up