BLOG
06 Ocak 2021 Çarşamba

"İş"in Sırrı İnsan Olabilmekte!

"İş"in Sırrı İnsan Olabilmekte!

Uçan arabalar, hizmet eden robotlar, ışınlanma… Jetgiller’den beri hala birer hayal ama teknoloji artık dünyamızın vazgeçilmezi! Ev hayatımızdan iş dünyasına kadar birçok alanda elimiz ayağımız haline gelen aygıtlar ve teknolojiler bizimle bir bütün oldu.

 

Bu denli sarılıp sarmalandığımız teknoloji ağı günden güne büyümeye ve hayatımızı kolaylaştırmaya devam ederken iş dünyasında neler değişecek? Bu teknoloji ağı ile kardeşçe beraber yaşamak için ne yapmalıyız?

 

İnsan olmaya odaklanmalıyız!

 

“İnsan” olmak neden önemlidir ki?

Çoğu şirket teknoloji olmadan da var olabilirken insan olmadan var olabilmesi mümkün müydü? Teknoloji ne kadar gelişmiş olursa olsun insanların yerini alabilmesi elbette mümkün değil. (En azından şimdilik!)

 

Otomasyon sistemleri var olmadan önce insanlar adım adım yapılabilecek birtakım işler üretti ve üretmekle kalmayıp bu işlerin başına geçti. Çünkü henüz işleri kolaylaştırıp insanları denklemden çıkarabilecek bir teknoloji yoktu. Şimdi ise birçok işi makineler devraldı ve bize gerçek birer insan olma işi kaldı.

 

Günden güne teknoloji daha da geliştikçe bizlerin de işlerimize katacağımız en büyük değer “insan olmak” olacak.

 

Ama nasıl?

Elbette robotlarla rekabette öne çıkarak! :)

 

Teknolojinin gücü bir yere kadar malumunuz… Empati, yaratıcılık, iş birliği, öz farkındalık, yenilikçilik, koçluk, akıl hocalığı gibi birçok insani konuda doğal bir yeteneğimiz var ve bu bizi bir adım öne çıkarıyor. Fakat iş dünyası yeni yeni şekillenirken tüm bunları işe taşımak pek olası değildi ve sizi önemli hale getirmezdi. Şimdi ise bizi biz yapan insani değerlerimizi öne çıkarmalı, hem meslektaşlarımız hem müşterilerimizle iletişimimizde kullanmalı ve onlarla gerçek bağlar kurmalıyız.

 

İnsan olmanın faydası ne olacak?

Demin de dediğimiz gibi, teknoloji geliştikçe, şirketlerin ihtiyaç duyacağı en değerli yetkinlik benzersiz insani özelliklerimiz olacak; hatta belki teknik yetkinliklerden de öteye geçecek. Zaten insan organizasyonu yaratmak istiyorsanız insandan başka neye ihtiyacınız vardır ki? Bu yüzden insani yönü kuvvetli kişilerin değeri ve yakalayacağı fırsatlar da artacak.

 

Kısacası teknoloji, işin geleceğinin çok önemli bir parçası ama insan da öyle! Kariyer yolculuğunda geleceğe yürürken yapılabilecek önemli şeylerden biri de teknoloji dünyasında insan olabilmek. Teknolojinin yapamadığını yapın! Benzersiz insani özelliklerinizi kucaklayın ve geliştirin. Becerileriniz geliştikçe işin geleceğinde liderlik etmeye hazır hale geleceksiniz.

 

Bu yazıda https://thefutureorganization.com/the-importance-of-being-human-in-a-technology-driven-world/ yazısından yararlanılmıştır.
Blog Yazıları

İletişim

 

Suadiye Mahallesi Öncü Sokak
Büyükhanlı Sitesi B Apt. No:2/1
D:14 Kadıköy İSTANBUL 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up