BLOG
4 Aralık 2018 Salı

İşveren Markanızı Parlatacak 11 Küçük Adım

İşveren Markanızı Parlatacak 11 Küçük Adım

Güçlü bir işveren markasının, çalışan bağlılığını&memnuniyetini, kurum imajınızı güçlendirmesinin yanı sıra, ihtiyacınız olan yetenekleri yakalayabilmeniz için de size önemli kapılar açacağı tartışılmaz gerçeklerden birisi.

Yetenekli ve başarılı adaylar tarafından tercih edilebilir olmanın ve onu sürdürülebilir kılmanın yollarından en önemlisi güçlü bir işveren markası kurmak ve onu sürekli besleyerek büyütmekte yatıyor.

4C1H’nin her yıl açıkladığı 2019 Çalışan Deneyimi Trendlerini geçtiğimiz günlerde PES Survey ile 2019 Çalışan Deneyimi Araştırması’nı gerçekleştirerek duyurduk.   64 kurumun katıldığı araştırmada 2019 önceliklerini sorduk* ve gördük ki ilk sırada işveren markası yönetimi ve iletişimi var.

Bu durum gösteriyor ki kurum kültürü iletişimini nasıl ele aldığınız ve onu tüm İK süreçlerinize yansıtmanız işe alım süreçlerinizin en kilit rollerinden birisi olmaya devam ediyor. Biz de buradan hareketle 11 adımda kurum kültürünüzü anlatmanın olmazsa olmazlarından işveren markanızı güçlendirmenin yollarını sizler için derledik.

1.Güvenilir Olun:Araştırmalar gösteriyor ki kurumunuzun iş dünyasındaki şeffaf ve güvenilir tarzı çalışan mutluluğuna doğrudan etki ediyor. Kurum değerleriniz ve öncelikleriniz ile güvenilir imajınızı her zaman destekleyici işler içerisinde yer alın.

2.İnsani Değerlere ve İletişime Önem Verin: Bugün birçok yetenekli aday, iş arayışları esnasında kurumların insani yönlerine ve iletişime ne kadar açık olduklarına bakarak kararlarını veriyor. Sosyal medya ya da çeşitli etkinlikler ile insanlar ile konuşan, tavsiyelerde bulunan ve sorunları dinleyen bir kurum kültürünüzün olmasına önem verin.

3.Şeffaflıktan Vazgeçmeyin: Açıklık ve şeffaflık ilkeleri ile çalışmayı yürütemeyen kurumlar ne yazık ki mutlu, motive ve enerjik çalışanlarla dolu bir kültüre veda ediyor. İnsanlara kurumunuzda çalışmanın onlara nasıl hissettireceğini en doğru şekilde iletmeyi deneyin. Sizinle çalışmaya başladıktan sonra dabu şeffaflığınızı sürdürmeniz önemli.

4.Geribildirimsiz Asla: Şeffaflık, güvenilirlik ve insani değerlerin hepsi geribildirim kültürünü zorunlu kılıyor. Bu şekilde çalışanlarınıza hem kendilerini değerli hissettirecek, hem de fikirlerine önem verildiğini gören çalışanınızın kalıcılığını artırmış olacaksınız.

5.Kurallar Bazen Esnemek İçindir: Kural koymak iyidir ancak her kurala sıkı sıkıya bağlılık bazen çok da iyi değildir. Çalışanlarınızın iş yaşam dengesini zedelemeye yönelik bazı kurallarda esnemeye gitmeniz motivasyonu ve memnuniyeti tartışmasız artıracaktır. Unutmayın, iyi bir işveren markasında çeşitliliği kucaklamak çok önemlidir.

6.Öncelik Her Zaman Çalışanların: Çalışanlar ne kadar mutlu oldukça kurumunuz o kadar çok gelişir. Çalışanlarınızın inisiyatif alabildiği, nerede, ne zaman ve nasıl çalışacaklarına kendilerinin karar verebileceği bir kurum kültürünü destekleyin.

7.İşte Eğlence İyidir:  Hayatlarımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz işyerlerine biraz eğlence ve kahkaha sokmak hiç de kötü bir fikir değildir. Eğlenceli bir ortam insanların daha başarılı ve daha odaklı işler ortaya çıkarmalarına yol açar. Çalışanlara konuşacakları ve paylaşacakları olumlu ve eğlenceli etkinlik fırsatları vermek müşterilerinizin gözünde de yükselmenize yol açacaktır. Çünkü mutlu çalışan mutlu müşteri demektir.

8.Hikayelerinizi Paylaşın: Sosyal medyayı yalnızca dış iletişim için kullanmayın. İç iletişimde de işveren markanızı ve takım olarak birlikte başardığınız önemli işleri duyurmak için hikayelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

9.Çalışmak İstenecek Bir Ofis Yaratın: Çalışma ortamı ne kadar iyiyse, çıkan işin kalitesi de o kadar doğru orantılı artacaktır. Çalışılan ortamın sıcaklığı, dekorasyonda kullanılan renkler, etraftaki bitkiler, yemekhane kalitesi ve daha niceleri çalışan mutluluğuna giden altın değerindeki maddelerdir.

10.Çalışan Hakları Savunucusu Olun: Markanızın haklarının olduğu kadar çalışan mutluluğu için çalışan haklarının da savunucusu olmak önemli. Önemsendiğini ve korunduğunu hisseden her çalışan, işyerindeki mutluluğunu dış dünya ile de paylaşacaktır.

11.Başarılardan ve Başarısızlıklardan Ders Alın: İyi bir işveren markası asla sabit durmaz. Trendlere, teknolojik gelişmelere, yürüyen ya da yürümeyen organizasyonlardan öğrendiklerinize göre sürekli olarak beslenmeye açıktır. Bu yüzden başarılarınızdan ve başarısızlıklarınızdan ders alarak işveren markanızı sürekli olarak beslemeyi ihmal etmeyin.

BONUS:

Özgün olun:Her kurum kültürü birbiri ile aynı değildir, kopyalanamaz. Herkes aynı reçeteyi uygulayamaz; her şirketin kendine özel bir işveren markası oluşturması gerekir. Şirket özeline kurulan bir kültür için en vazgeçilmez olansa “insan odaklılık” ve “kendine özgü” projeler geliştirmektir.

 

*Araştırmaya katılan kurumlar:

Danone

TAV

Teknosa

CCI

Sahibinden.com

Unilever

Vestel

Barilla

Ali Raif İlaç

Pegasus

Bidolu Baskı

Halk Bankası

Ravago

Sun Grup

Zorlu Holding

Kibar Holding

Penti

Tadım

Flo Mağazacılık

Kopaş

Allianz

Airties

Zurich Sigorta

Bakioğlu Holding

DeFacto

AvivaSA

Webhelp

Toyota

Europap Tezol

ING

Metro Cash

Gitti Gidiyor

DYO

Vakıf Emeklilik

Arzum

BSH

İKEA

Pharmactive

Centurion

Generale Mobile

CMC

LCWaikiki

Folkart

Etiya

Tofaş

Dominos

Nuh Çimento

Volt Motor

Mapfre

Sensormatic

HD İskender

Olgar Grup

Pimsa Adler

Multinet

GN Yapı

Koç Sistem

Organik Kimya

Pembemavi

Koçzer

Ekol Lojistik

McDonald's

Isuzu

Generica

Tavuk Dünyası

 

 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up