BLOG
28 Temmuz 2022 Perşembe

Katını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

Katını Söyle, Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim

“Ölçmediğimiz şeyi yönetemeyiz” diyerek verinin önemini vurgular yönetim disiplinleri üzerine yazan Avusturyalı danışman Peter Drucker. Mevcut durumda nerede durduğunuzu bilmezseniz, nereye gideceğinizi nasıl bilebilirsiniz, rotanızı nasıl çizebilirsiniz?

Bu sorunun yanıtı için çalışan deneyimi profesyonellerinin aşina olduğu bir isim bize rehberlik yapıyor.

Şirketlerin çalışan deneyiminde bulundukları yeri anlamak için, Jacob Morgan’ın belirlediği 9 kategoriden yararlanabiliriz. Morgan, bu kategorileri markaların kültür, teknoloji ve çalışma ortamından oluşan 3 ana deneyim alanındaki varlıklarına göre oluşturmuş.  

İlk ve en düşük seviyedeki çalışan deneyimindeki “deneyimsiz şirketler”; bu 3 alanda da zayıf olan, faaliyet göstermeyen şirketler. Maalesef eski moda ve hiyerarşik uygulamalarda takılmış şirketlerin gündeminde çalışan deneyimi yer almıyor. 

Bir sonraki seviyede ise 3 şirket tipi var ve her biri tek konuda gelişmekte; teknolojide gelişen, çalışma ortamında gelişen ve kültürde gelişen.

  • Teknolojide gelişen şirketler, teknolojik araçlar ve yazılımda başarılılar fakat çalışma ortamı ve kültürde yetersizler.
  • Çalışma ortamında yükselen şirketlerde ise güzel ofisler ve pek çok yan haklar bulunmasına rağmen çalışanlar kurumlarına bağlı değiller ve teknolojik olarak yeterli araçlara sahip değiller.
  • Kültürde gelişen şirketler ise misyon, vizyon ve değerlerine bağlılar ancak teknolojik araçlar, gelişim, çalışma ortamı konularında eksikler.

Bir üst basamakta ise bahsedilen ana deneyim alanlarından ikisinde gelişmiş şirketler yer alıyor. Etkinleştirilmiş, güçlendirilmiş ve bağlı şirketler olarak 3 gruba ayrılıyorlar. 

  • Etkinleştirilmiş şirketler çalışma ortamı ve teknolojide iyiyken kültürü oluşturacak yapıya ve ortama sahip değiller.
  • Güçlendirilmiş şirketler kültür ve teknolojide başarılıyken çalışma ortamı dizaynında başarılı değiller; fiziksel ofis alanı ya da uzaktan/evden çalışma yapısı zayıf kalıyor.
  • Bağlı şirketler ise kültürde ve çalışma ortamında gelişmişken yeterli teknolojik altyapıya sahip değiller. Çalışanlar en iyisini yapmaya çalışıyorlar fakat onları destekleyecek araçlara ulaşamıyorlar.

Son basamaktaki şirketler ise tüm alanlarda başarılılar. Yarı deneyimli diyebileceğimiz şirketler çalışan deneyimine bütünsel bir açıyla yaklaşırken deneyimli şirketler kültür, teknoloji ve çalışma ortamı alanlarında da fark yaratan bir seviyedeler. Pek az şirketin bu seviyeye ulaştığını da eklemeliyiz.

 

Peki, sizin şirketiniz hangi kategoride yer alıyor? Buna birlikte karar vermek, çalışan deneyimi haritanızda rotanızı birlikte çizmek için hello@4c1h.com’ya bir mail atmanız yeter!

*Yazıda Jacob Morgan’ın The 9 Employee Experience Categories isimli yazısından yararlanılmıştır.

https://www.linkedin.com/pulse/9-employee-experience-categories-jacob-morgan/

 

Aslı İlmez Yılmaz

Partner – Business Development & Customer Relations Director
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up