BLOG
11 Haziran 2020 Perşembe

Kırılgan liderliğin el kitabı!

Kırılgan liderliğin el kitabı!

Lider Lider, nedir lider?

Liderlik, sözlük tanımı ile bir örgütün en üst düzey yönetimiyle görevli kimsedir. Başkalarını yönetmek ve motivasyon sağlamakla görevlidir. Biz de bu tanıma biraz zaman, biraz çağ, koşullar ve insan odaklı baktık!

İyi Okumalar & Sağlıklı Günler

Önce disiplin!

Disiplin denince akla ilk gelen sert, otoriter, baskın olabilir. İşinizde disiplinli olmak desek? Bunun içinde istikrar, kararlılık ve hedefler yer alır aslında.

Bir de, duygular!

Önce sen!

Kulağa bencil bir tutum gibi gelse de burada bahsettiğimiz, sıra önceliği değil. Kendinle temastan söz edeceğiz. “Birey değişirse dünya değişir.”

Bu söz belki de bütün hayatımıza uygulayabileceğimiz bir söz. Başkalarını değiştirmeye çalışmak yerine, önce kendine olan farkındalığı artırabilir misin? İş yerinde, evde, okulda, toplumda hayatın her alanında birey önce kendini görmeli, duymalı, kendine bakmalı. Dönüşüm sonra başlar.

Liderlerin de duyguları vardır!

Eski liderlik kalıplarını bilirsiniz. Güçlü, zorluklara göğüs geren, takımı için her şeyi yapabilen ve fedakarlıklar gösteren, çözüm üretmesi gereken kişilere lider denirdi.

Ancak yeni çağda, yeni algılarda, esnek zamanlarda liderler bir kalıpta olmak zorunda değil. Güçlü olmak, tek başına zorluklara göğüs germek zorunda değil. Kırılganlıklarını, duygularını, çözüm arayışlarını takımınla paylaşabilirsin. Duyguları yok saymak yerine, onları kabul edip, görüp ilerlemek daha rahat olabilir.

Paylaştıkça çoğalan takımlar

Yeni lider, fikirlerini ilettiği ölçüde kuruluşa değer katar. Projenin, belirli bir anda kişisel başarıdan daha önemli olduğunun farkında olur.

Bu yüzden bireysel olarak öne çıkmaktansa, takımla birlikte büyümenin değerini bilin ve ona uygun hareket edin. Sürekli adapte olmaya hazır ve yeniliğe açık durarak, belirsizliklerin getireceği savrulmalara karşı takımınla iletişimini hep sürdür. Çözümsüz kaldığın anları paylaşmanın gücünü hatırla.  

Hem kendine, hem takımına yer aç!

Liderliğin yeni çağında, aslında kendine takım içinde yer açarken, takımındaki bireylerin, karar vermesi, sorumluluk alması için onlara ifade alanı açmayı dene. Yapılması gereken işlerin yanı sıra, robot olmadığını hatırla.

İnsan temelli kal; duygular, mantık, hedefler arasında dengeyi korumaya özen göster. Ne mantığı ön planda tut, ne duyguları yok say!

En iyisi bir olduğunu hatırla. Takımla birlikte motivasyonun, başarının kaynağı sensin, bunu unutma!

 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up