BLOG
26 Ocak 2023 Perşembe

Kurumunuzda Nezaket Ne Kadar Önemli?

Kurumunuzda Nezaket Ne Kadar Önemli?

Bu ay okuduğum bir makale* beni kurumsal nezaket kavramını düşünmeye sevk etti. Kurumsal nezaket, bir kurum içerisindeki çalışanların, liderlerin kendi ekip arkadaşlarıyla, müşterileriyle, tedarikçileriyle iletişim kurarken bunu saygı, empati ve nezaket çerçevesinde yapması olarak açıklanabilir.

Biraz daha açalım; örneğin bir toplantıya ya da kurum içerisindeki bir ortama girince selam vermemek; iletişime girilen kişinin ismini kullanmamak, bilmemek; geç kalmak, insanları bekletmek, terminleri sürekli kaçırmak ve bunun için özür dilememek, kişilerin konuşmalarını kesmek; “lütfen” ve “teşekkürler” ifadelerini yeterince kullanmamak kurumsal nezaketi yaralayıcı davranışlar. Tabii ki burada sadece bireylerin bu davranışları göstermelerini beklemek yeterli değil, kurumun bu ortamı, böylesi bir kültürü yaratmış olması önemli. Aslında kurumsal nezaket kurum kültürünün önemli bir parçası.

Biz de 4C1H olarak kurumsal nezaketi özellikle önemsiyoruz, kültürümüzün yapı taşlarından biri olarak görüyoruz. Hatta kendi kurum kültürümüzü tanımladığımız, değerlerimizi ve rutinlerimizi yazdığımız 4C1H Playbook’umuzu oluştururken “iyi insan olmak” değerini ekipçe oy birliğiyle belirledik. Bunun yanı sıra “empati yapmak, verdiği sözü tutmak, işbirliği yapmak” gibi kurumsal nezaketi destekleyici ifadeler değerler setimizde yer almakta. Playbook’umuza buradan ulaşabilirsiniz.

Peki, sizce markanız için kurumsal nezaket nasıl işliyor, kültürünüzde yeterince besleniyor mu? Markanızda hangi değerler hangi davranış modelleri kıymetli bulunuyor?

Kurumsal nezaketi nasıl geliştirebileceğinizi biliyor musunuz?

Bu konuların kapsamlı iletişimi ve çalışana etkili aktarımı için hello@4c1h.com üzerinden her zaman bize ulaşabilirsiniz.

Aslı İlmez Yılmaz

Partner - Business Development & Customer Relations Director
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up