BLOG
2 Haziran 2022 Perşembe

Netflix 10 Yıl Sonra Neden Abone Kaybetti? w/ Çalışan Deneyimi

Netflix 10 Yıl Sonra Neden Abone Kaybetti? w/ Çalışan Deneyimi

Netflix, geçen haftalarda 10 yıl sonra ilk kez abone sayısının azaldığını açıkladı. Bu açıklamayla paralel olarak piyasa değerinde de büyük düşüş yaşayan medya devi, çalışanlarına önümüzdeki aylarda da üye sayılarının azalacağını beklediğine dair mesaj göndermiş bile.

Peki ne oldu da bir dönem adeta tekel olan Netflix böyle zor bir durum ile karşı karşıya kaldı? Cevaplardan bir tanesi bu sorunun içinde zaten. Netflix birkaç sene önce tekeldi ancak artık dünya çapında Amazon Prime, HBO Max, Disney+; ülkemizde de BluTV, Exxen gibi rakipleri var. Muhtemelen Netflix artık hiçbir zaman önceki yıllardaki gibi tekel olamayacak.

Sosyal medyadaki yorumlardan da yola çıkarak ikinci bir nedenin de içerik olduğunu söyleyebiliriz. Hem ne demişler; “Content is the King”. Gerek Türkiye’de gerek dünyada; çoğu insan Netflix’teki içeriklerin kalitesinin düştüğünü, Netflix’in içerik konusunda pek seçici olmadığını söylüyordu. Tekelken bu durum pek sorun olmaz. Ancak rakipleriniz farklı içeriklerle kullanıcıların aklını çelmeye başladıysa içerik konusunda daha dikkatli olmanız gerekir.

Bir diğer neden ise; Netflix’in kullanıcılara dizileri sunma şekli. Aslında başlarda Netflix’in oldukça sevilmesine neden olan; bir dizinin tüm sezonunun tek seferde yayınlanması, rakiplerinin ortaya çıkmasıyla beraber Netflix için bir dezavantaj haline geldi. Rakip platformlar dizileri haftalık olarak yayınlayıp izleyiciyi kendine bağlarken Netflix bir dizi sezonunun bir günde tüketilmesine olanak sağlıyordu. Takipçisi olduğu dizileri hızlıca tüketen kullanıcılar, yeni sezon yayınlanana kadar Netflix üyeliklerini iptal ettiler bile.

Belki de en önemli etken ise; pandemi etkilerinin azalması. Geçtiğimiz iki sene, pandemi etkilerini büyük ölçüde hissettirirken hepimiz eve kapanmak zorunda kalmıştık. Evde yapılabilecek en iyi aktivitelerden biri ise Netflix’ten bir şeyler izlemekti. Sosyal hayatın ve çalışma hayatının normale dönmeye başlamasıyla evde geçirilen süre azaldı. İnsanlar daha sosyal aktiviteleri tercih etmeye başladı. Bu koşullarda Netflix’in eski popülerliğini yitirmesi de gayet normal.

Peki bu noktada çalışan deneyimi açısından biz kendimize nasıl dersler çıkarabiliriz? Anlattıklarımızı 4 ana başlıkta toplayalım:

  • Rekabetin Kızışması: Disney+, HBO Max gibi piyasada her zaman size meydan okuyacak, belirli noktalarda sizden daha iyi imkan sunacak rakipleriniz olacaktır. Proaktif yaklaşımlar sergilemeli, sektörü devamlı takip etmeli, çalışanlarınızın ne istediğine kulak vererek kendinizi devamlı geliştirmelisiniz.
  • İçerik: Tatmin edici, takip edilecek içerikler üretmelisiniz. Zirvede olsanız bile bunun devamını sağlamak için içeriklerinizde kaliteyi düşürmemelisiniz. Çalışana dokunacak İK projelerinizde sürekli yaratıcı olmalı, yeni ve faydalı içerikler üretmelisiniz.
  • Çalışma Yöntemleri: Netflix’in rakiplerinin yaptığı gibi; diziyi bölüm bölüm sunmak uzun vadede daha karlı olabilir. Eğer gerekiyorsa siz de çalışma yöntemlerinizi güncelleyin, rakiplerinizin düşünemediğini düşünün ve yine çalışanlarınızın sesine kulak verin.
  • Dış Etkenlere Uyum Sağlayın: Sizin kontrolünüz dışında olan etkenler bazen size olumlu katkı sağlayabilir; pandemi döneminin Netflix’e sağladığı gibi. Ancak bazen olumsuz etkileri de olabilir. Esnek bir yapı oluşturarak bu tarz dönemlerde doğru noktada durmayı bilin. Kriz dönemlerinde manevra kabiliyetinizi güçlendirin.

Değişimin her alanda kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Netflix bile olsanız buna uyum sağlamanız gerekiyor. Değişime adapte olabilen kurumlar, hangi sektörde olursa olsun, rekabetin de her zaman içinde oluyor. Çalışan deneyimine yatırım yapanlar ise her zaman lider!

Cengizhan Babacan / Copywriter
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up