BLOG
Wednesday, March 13, 2024

Oyuncu Değişikliği Yapabiliyor muyuz?

Oyuncu Değişikliği Yapabiliyor muyuz?

İzleyenleriniz var mı bilmiyorum ‘’Aaahh Belinda", 37 yıl sonra Netflix ekranlarında tekrar seyirciyle buluştu ve beni kendi dünyasının içine çekti! 

Filmde ünlü oyuncu Dilara, sıradan bir şampuan reklamı çekiminde kendini ansızın senaryodaki Handan rolünde ve hayatında buluverir. Zengin hayatından bir anda ayrılan ünlü oyuncunun artık iki çocuğu ve piyango olarak da bir kocası vardır. Yeni hayatında modern ve ünlü bir oyuncu değil, bankacı Handan'dır. Eski kimliğine geri dönebilmenin ise tek bir yolu vardır: Handan rolünü mükemmel bir şekilde oynamak!

Film bana kendi hayatımızın başrolünde olduğumuzu hatırlatırken, farklı rolleri deneyimlemenin ne kadar heyecan verici olabileceğini de düşündürdü!

Her sabah aynı rolle uyanmak yerine, farklı bir karakter ile farklı hayatlarda rol almak ne kadar ilginç olurdu değil mi? Empati yeteneğimizi geliştirirken, farklı rolleri deneyimlemek hem kendimizi daha iyi anlamamıza hem de başkalarının bakış açılarını görmemize daha da yardımcı olurdu.

Filmin dünyasına tamamen dalmışken hemen konuyu iş dünyası ile de bağdaştırdım… Çünkü iş dünyasında da oldukça çeşitli rollerle karşılaşıyoruz. Bu anlamda en çok da yöneticilerin empatisine ihtiyaç duymuyor muyuz? Bence yöneticilerin birlikte çalıştığı takım arkadaşlarına empati göstermesi onların yeteneklerini ve potansiyellerini gerçek anlamda keşfetmelerine yardımcı oluyor. Sadece iş performansını artırmakla kalmıyor, bağlılık hislerimizi de güçlendiriyor.

Belki de bir gün, kendi hayatımızın sahnesinde farklı bir karakter ve farklı bir rolde uyanabiliriz. Belki de başkalarını anlamak için gelişen empati yeteneğimiz sayesinde, bu deneyime olan ihtiyacımız azalır…

Seda Menekşe

Content & Account Manager 
Articles

Contact

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

You may contact us via hello@4c1h.com
or by filling the form below:
    Follow on Linkedin     Follow on Youtube     Follow on Instagram
up