BLOG
27 Haziran 2024 Perşembe

Sanat İşinizde Size Yardımcı Olabilir mi?

Sanat İşinizde Size Yardımcı Olabilir mi?

Sanatsal faaliyetlerde bulunmanın genel iş performansı üzerinde önemli bir etkisi olduğuna dair pek çok bilimsel çalışma var. Sanat, birçok biçimiyle, yaratıcılığı artırmak, stresi azaltmak ve bilişsel işlevi geliştirmek için güçlü bir araç ve tüm bunlar iş yaşamında çok işimize yarayacak araçlar. 

American Journal of Public Health tarafından yapılan bir araştırma, resim, müzik ve yazı gibi yaratıcı faaliyetlerin stres seviyelerini düşürmeye ve zihinsel esenliği desteklemeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Azalan stres, hastalıklardan koruduğu gibi iş yerinde daha yüksek üretkenliğe yol açıyor. Ayrıca, sanatla uğraşmak, bireylerin kendilerini tamamen kaptırdıkları ve odaklandıkları bir akışa girmelerini de sağlıyor.

Graz Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma ise, sanatsal faaliyetlere düzenli olarak katılmanın problem çözme becerilerini ve yenilikçi düşünceyi geliştirdiğini gösteriyor. Bu beceriler işyerinde, özellikle de yaratıcı çözümler ve stratejik planlama gerektiren rollerde öne çıkmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca, Journal of Occupational Health Psychology'de yayınlanan bir çalışma, iş dışında sanatla ilgili faaliyetlere katılan çalışanların daha yüksek iş tatmini ve daha fazla başarı duygusu bildirdiklerini ortaya koyuyor. 

Sanatsal uğraşları yaşantımıza dahil etmek için hiçbir zaman geç değil. Unutmayın, mükemmel iyinin düşmanıdır.

Furkan Çolak

Copywriter & Strategist
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up