BLOG
5 Mayıs 2021 Çarşamba

Şu Fazlalıklardan Bir Kurtulsak Havalanacağız!

Şu Fazlalıklardan Bir Kurtulsak Havalanacağız!

Çalışmalarını severek takip ettiğimiz, bürokratik hayatlarını bırakıp “Kurumsal Asiler” olarak yollarına devam eden bir kuruluş var: Corporate Rebels… Ekip, şirketleri daha eğlenceli, çevik hale getirmek için danışmanlık yapıyor ve birçok hizmet sunuyor.

 

“Eee bundan bize ne?” diyor gibisiniz sanki… Ama bu yazımız onların bir telkinini içerecek, ondandır bu girizgahımız! Hem birçok yazımızda da onlardan faydalanıyoruz, tavsiye ederiz.

 

Başlayalım…

 

Ekipten Pim de Morree, LinkedIn’de gördüğü bir gönderiden ve gittikleri kurumlardan yola çıkarak oldukça göz ardı edilen bir konuya değinmiş ve şirketin neleri yapmayı bırakması gerektiğini anlatmış:

 

Hangi yönetim kitabını okursanız okuyun, hangi TED konuşmasını izlerseniz izleyin veya hangi konferansa katılırsanız katılın; işinizi, kariyerinizi veya hayatınızı geliştirmeye yönelik ipuçlarına yönelik bombardımana tutulacaksınız. İşte şimdi şunu yap, bunu yapmak için bir dakika bile bekleme, şimdi başla, hemen başla, her şeyi bırak… 

 

Bütün bu tavsiyeleri dinleyecek olursanız her gün, her saat yeni bir fikir doğurmuş olursunuz. Bu da pek iyi bir fikir değil.

 

Fazlalıklardan Kurtulun

 

Sürekli yeni bir fikir üretmek yerine ilerlemek için işleri durdurmaya ne dersiniz? Bu, hayatın birçok alanında ve özellikle işi daha eğlenceli hale getirmekte kullanılan bir yöntem.

 

En başarılı iş yeri deneyleri genellikle bir şeyi “yapmamaya” odaklanır. Örneğin, kurallarının ve politikalarının %95'ini terk eden ve bunun sonucunda gelişen kuruluşlar var. Hatta tüm çalışma şeklini "az çoktur" kavramına dayandıran bir şirket bile var. (Hollandalı finans şirketi Viisi)

 

Herkesi iş yerinde özgürleştirecek ilhamların başlangıç listesi ise şöyle:

 

  • Sıkıcı, gereksiz toplantıları bırakın.
  • Kural koymayı bırakın.
  • Durmaksızın e-posta göndermeyi bırakın.
  • İnsanlara işlerini nasıl yapacaklarını telkin etmeyi bırakın.
  • Başkaları adına karar vermeyi bırakın.
  • Yıllık bütçeleme yapmak için zaman kaybetmeyi bırakın.

 

Bu, bir yapılmayacaklar listesi… :)

 

Belki fazlalıklardan kurtulduğumuzda bir hayli havalanırız, ne dersiniz?

 

Bu yazıda https://corporate-rebels.com/stop-make-work-more-fun/ ‘dan yararlanılmıştır.
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up