BLOG
16 Nisan 2020 Perşembe

Terliklerimle gelsem sana...

Terliklerimle gelsem sana...

Adaptasyona adapte olmak ya da olmamak...

Bu dönem her şey değişti.

Çalışma şekilleri, bu çalışma şekillerine bağlı yeni ihtiyaçlar, bu ihtiyaçların karşılanması için yeni bir süreç ve tabii bu yeni sürece adaptasyon.

Adaptasyon sağlamak nesiller boyu güçlü ve hayatta kalabilmenin en önemli adımı belki de.

Şirketler de bu yeni döneme adaptasyon sağlamak için hızlı ve etkili kararlar almaya çalışıyor.

Bu hızlı kararlardan biri de, değişen sistemde yeni açılabilecek pozisyonlar için aday görüşmeleri ve işe alımlar. İşe alınacak adaylar için, aslında var olan ancak çok yaygın kullanmaya başlamadığımız, bu süreçte kullanmaya başlamak durumunda kaldığımız “online mülakatlar”.

 

Yüzyüzeler başka bahara!

Bu dönem online mülakatlarla yolunuza devam etmek durumundaysanız, hiç canınızı sıkmayın! Evet yüzyüze görüşmek belki daha etkili… Adayı tanımak, değerlendirmek, becerilerini tahlil edebilmek açısından daha kolay. Ancak bu dönem maalesef böyle bir şansımız yok. O halde nasıl yapacaksınız?

Gelin birkaç ipucuna göz atalım.

Teknolojinin keşfi!

Evet yanlış değil. Bu dönem resmen teknolojiyi kullanma konusunda hızlandık. Yeniden keşfediyoruz. Peki ya, işe alımda nasıl kullanacaksınız? Video konferans yapacağınız uygulamaları iyice inceleyin. Analiz edin. Bakın bakalım hangisi daha rahat ve ulaşılabilir. Siz hangi platformu kullanırken daha rahat ediyorsunuz?

Aynı şekilde adayın da aynı platforma ulaşabilmesi ve kullanabilmesi önemli.

Bu gibi durumlarda herkesin en hızlı ve mümkünse ücretsiz bir şekilde ulaşabileceği uygulamaları tercih ederek süreci kolaylaştırmanız gerekiyor.

Açık  açık konuşalım!

Adayınızla açık ve net bir şekilde iletişim kurun. Şu an bulunduğu ortam, mülakat için rahat hissedip hissetmediği, iletişim araçları veya uygulamalarına ulaşabilirliğini öğrenin ki; bu hem adayın kendini rahat ifade edip potansiyelini ortaya koymasına yardımcı olsun hem de sizin şirketinizin izlenimini de olumlu etkilesin.

Hazırlanın mülakata oturuyoruz!

Eh, evdeyiz ve mülakatlara gidemeyeceğimize göre evlerde sandalyede oturup bu süreci geçireceğiz. Evden mülakat yapıyor olsanız da giyiminize özen gösterin.

Ayağınızda pofuduk terlikleriniz kalabilir tamam!

Arkanızdaki –varsa- tabloları, kitaplığınızı ve renkleri ayarlayın. Aslında siz de bir imaj yaratıyorsunuz, unutmayın. Işığı da doğru açıya alın. Arkanızdan değil, önünüzden gelsin.

Gözler kalbin aynası...

Kamerayı doğru açıyla ayarlamayı unutmayın. Sonuçta karşınızdaki aday da sizinle iletişim kurma ve sizi tanıma sürecinde. Konuşurken bakışlarınız kamerada olsun ki, aday onunla göz teması kurduğunuzu hissetsin! Ekrandan sürekli kendinize bakmayın Jİyisiniz iyi... J

İletişimi koparmayın!

Zaten online yürütülmeye çalışılan bu mülakat sürecinde, adayı süreç hakkında bilgilendirerek, mail atarak, uzaktan yürütülen iletişimi daha aktif ve verimli bir hale getirebilirsiniz.

Unutmayın karşılıklı bir şekilde adaptasyon yaşıyoruz. İşverenler de çalışanlar da hem bireysel hem de çalışma şekli ve alanı itibariyle yeni sürece adapte olmaya çalışıyor.

Anlayışlı olmak, bilmediklerini öğrenmek, karşılıklı öğretmek ve paylaşmak, bunu yaparken iletişimi açık ve dürüst kullanmak bu süreci daha hızlı ve adapte olabilir yapabilir. Bizden söylemesi!

the 4C1H team
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up