BLOG
14 Nisan 2022 Perşembe

Yaratıcılık için 6 Şapkalı Düşünme Tekniği

Yaratıcılık için 6 Şapkalı Düşünme Tekniği

Ekip çalışmalarında yaratıcı bir iş ortaya koymak oldukça önemli. Yaratıcı bir fikir üretmek için de ekipteki herkesin aynı fikir ve düşünceye sahip olması gerekmez. Farklı düşüncelere de açık olup onları benimsemek ve yaratıcılığın önüne ket vurmamak adına 6 Şapkalı Düşünme Tekniği oldukça önem taşır. 

Her bir şapka rengi farklı duygu durumları ve bakış açılarını temsil etmektedir. Karşıt duygu durumlarının benimsenmesi ile bu şapkalar aynı zamanda bir sentez de oluşturmaktadır.

Dr. Edward de Bono’nun ortaya koyduğu bu düşünce tekniği ile ekip içerisindeki farklı düşünce tarzlarını ortak bir noktada buluşturmak ve yaratıcılığı geliştirmek amaçlanmıştır.

Haydi gelin, yaratıcılığa nasıl şapka çıkaracağımıza birlikte bakalım!

 Beyaz Şapka

Beyaz şapka tarafsızlığın ve objektifliğin simgesidir. Duygularımız ve düşüncelerimiz yerine kesin bilgiyi temsil eder. Olgular tamamen rakamlar ve somut verilerle ilgilidir. İhtiyaç duyulan bilgilere nasıl ulaşacağımız ile ilgilenir.

Kırmızı Şapka

Somut verilerden ziyade kişisel bakış açısı söz konusudur. Kırmızı şapkada duygularımızı ve sezgilerimizi kullanmakta özgürüz. Korku, nefret, önsezi, estetik kaygı gibi hislerimiz bu düşünme tekniğinde önem taşımaktadır.

Yeşil Şapka

Yeşil şapka, yaratıcılığı temsil eder. Bir fikirden yola çıkarak yeni, farklı ve alternatif fikirler oluşturmamız üzerine temellenir. Bu düşünme tekniğinde amaç; yeni düşünceler oluşturarak ilerlemektir.

Sarı Şapka

Pozitifliği temsil eder. Bir olay, fikir vb. için faydayı araştırır ve bunu mantıksal bir çerçevede konumlandırmamızı sağlar. “Fayda” teması üzerinden olaylara farklı bakış açıları oluşturmamıza olanak tanır.

Siyah Şapka

Olumsuzluk ve yargıyı temsil eder. Beyaz şapkadan çıkan fikirler ile ilgilenir. Bir durum, düşünce vb. durumlardan sonra oluşabilecek negatif durumlar üzerine temellenir.

Mavi Şapka

Bütünlük, organizasyon ve planı temsil eder. Çoğunlukla toplantı yöneticileri bu şapkayı takar. Mavi şapka kontrol şapkasıdır ve konunun ne olduğundan ziyade var olan konuyu geliştirmemizi sağlar. Mavi şapka takan kişi farklı şapkalar takmamızı ister ve farklı fikirlere göre şapkamızı değiştirmemizi belirtir.

Yaratıcı düşünmek için farklı bakış açılarını benimsemek ve farklı şapkalar takarak düşünmek oldukça kolay. Yaratıcılık hakkında ilham almak için blogumuzda yer alan bu yazımızdan da faydalanabilirsiniz.

Dilay Göksu KUŞ / Jr. Art Director
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up