BLOG
8 Ağustos 2019 Perşembe

Yeni Bir Proje Geliştirirken, Çalışan Bağlılığını da Artıracak 5 Yöntem!

Yeni Bir Proje Geliştirirken, Çalışan Bağlılığını da Artıracak 5 Yöntem!

Güçlü bir liderlik, aydınlık bir çalışma ortamı, güven kültürü ya da hepsi birden! Tüm bu saydıklarımız, çalışan bağlılığının en önemli faktörlerinden.

Bunların yanı sıra, İK alanında yeni bir proje geliştirirken çalışmalara ekiplerinizi dahil etmek, fikirlerine danışmak da içerideki heyecanı ve tutkuyu artıracağı için bağlılığa giden en iyi yöntemlerden biri.

Özetle, hem başarılı bir proje geliştirebilir, hem de çalışan bağlılığını artırarak bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

İşte 5 maddede, yeni projelerin gelişimi esnasında, çalışan bağlılığını da artıracak yöntemler!

  1. Projeleri ilk olarak ekiplerle paylaşın!

Yeni bir projenin başlangıcından sonuna kadar işlere dahil edilen ekipler başarılı bir çalışan deneyiminin ilk zincirini oluşturuyor. Kampanyalar, yeni ürün ya da hizmetler toplu bir şekilde duyurulmadan önce gelişim sürecinde içerideki ekiplerle ufak ufak paylaşılırsa, çalışanlar da bu projeyi daha fazla sahiplenecektir. Alacağınız geri bildirimler projeyi daha fazla besleyecektir. Projenin lansmanı esnasında, şirket içinde ufak bir etkinlik düzenlemek de motivasyon artırıcı kalemlerden olacaktır.

  1. Ekiplerinizden tavsiye istemekten çekinmeyin!

Odak grup ya da birebir görüşmeler ile, çıkaracağınız yeni ürün/hizmet hakkında çalışma arkadaşlarınızdan fikir, yorum ya da öneri istemekten çekinmeyin. Farklı bakış açıları projenizi zenginleştireceği gibi, şirket içinde projeye ve kuruma karşı aidiyeti ve coşkuyu da artıracaktır. 

  1. Her departman için bir Değer Elçisi belirleyin!

İç iletişim ile ilgili bir projeden sadece belirli kişi ve/veya kişilerin sorumlu olacağı fikri artık demode. Hedef kitlenizin gözlüklerini takmak ve onların fikirlerini almak için her departmandan bir Değer Elçisi belirleyin ve havayı kaynağına inerek koklayın.

  1. Hedeflediğiniz sonuçları paylaşın!

Bu yeni proje ile hedeflediğiniz rakamsal sonuçları, şirketinizi / çalışma alanlarınızı getirmek istediğiniz daha iyi noktaları şeffaf bir şekilde paylaşın. Kendilerine olan samimi yaklaşımları gören ekip arkadaşlarınızın bağlılığı, bu hareketiniz ile olumlu yönde etkilenecektir.

  1. Projenin yayılması için kollektif bir hareket başlatın!

Geliştirdiğiniz yeni ürünün/hizmetin lansmanını yaptıktan sonra, bunun yayılması için ekiplerinizle birlikte kollektif bir hareket başlatın. Örneğin: şirket içinde geri dönüşümle ilgili farkındalık hedefleyen bir proje geliştirdiyseniz, kağıt kullanımını bir ay içinde %10 azaltırsak, 20 fidan dikeceğiz gibi teşvik edici hareketler başlatın. Hem de şu aralar Kazdağları hepimizinken! Bu şekilde, çalışanlarınızın projeyi sahiplenmesine ve çalıştıkları kurumun gözlerinde daha itibarlı bir noktaya gelmesine yol açmış olursunuz.
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up