BLOG
17 Mayıs 2024 Cuma

Yürüme Sanatı: Adım Adım Yaratıcılık

Yürüme Sanatı: Adım Adım Yaratıcılık

Yürüyüş görünüşte sıradan bir aktivite ama bazı bilimsel çalışmalar yürümenin yaratıcılığın önündeki bariyerleri ortadan kaldırabileceğini gösteriyor. Stanford Üniversite'sinde yapılan bir araştırma, yürümenin yaratıcı faaliyeti %60'a kadar artırabildiğini ortaya koyuyor.

Peki yürüyüşü yaratıcılık için bu kadar güçlü bir katalizör yapan nedir? Bir hipoteze göre yürüyüş, ıraksak düşünceyi, yani bir soruna birden fazla çözüm üretme becerisini geliştiriyor. Zihnimiz değişen manzara karşısında uyanık kalmaya zorlandığından yeni ve beklenmedik düşünceler ortaya çıkıp birbirleriyle çok çeşitli bağlantılar kuruyor. Ek olarak yürüme eylemi beyne giden kan akışını artırarak bilişsel işlev için hayati önem taşıyan oksijeni ve diğer besinleri sağlıyor.

Yürüme ve yaratıcılık arasındaki bu simbiyotik ilişki disiplinleri aşarak yazarlar, bilim insanları ve sanatçılar arasında yankı buluyor. Bir ayağını diğerinin önüne koymak diye tarif edilebilecek bu basit eylem, çığır açan fikirlerin filizlenmesine yardımcı oluyor. Zihinsel bir çıkmaza girdiğinde kendinizi sokaklara vurmayı deneyin. Hangi köşede nasıl bir ilhamın sizi beklediğini kim bilir?

Furkan Çolak

Stratejist & Copywriter
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up