BLOG
17 Şubat 2021 Çarşamba

Zor Zamanların Kurtarıcı Süper Gücü: Duygusal Zekâ

Zor Zamanların Kurtarıcı Süper Gücü: Duygusal Zekâ

“Zor zamanlarımızı atlatmamızı sağlayan bir süper güç var içimizde!” desek…

Kendi duygularımızı anlamamıza yardımcı olan, başkalarının hislerini fark etmemizi sağlayan bir güç ama yumuşak bir güç… :) Duygusal zekâ!

 

Duygusal zekâ, liderler için her zaman hayati önem taşıyor ancak özellikle kriz zamanlarında işleri biraz kolaylaştırıcı bir rol üstleniyor. Kriz zamanlarında yoğun duygular hissetmek çok normal. Bir liderin görevi ise işleri ileri taşırken hem kendi hem etrafındaki kişilerin duygularını fark etmek, bu duygulara sağduyu ile yaklaşmak ve bunlara uygun kararlar alabilmek.

 

Evet, her organizasyon şu anda küresel bir sağlık krizi ile boğuşuyor ancak hepimiz her gün irili ufaklı krizler yaşamaya da devam ediyoruz ve liderler bu krizleri duygusal zekâ ile kontrol altına alabilmeli. İşte kriz zamanlarında duygusal zekâ göstermenin beş yolu:

 

  1. Özgün Olun

 

Kriz iletişimi hayati! Böyle zamanlarda insanlar, liderlerinin samimi, şeffaf ve özgün olmasına ihtiyaç duyar. Özgün bir lider net şekilde iletişimde kurar ve kırılgan olmaktan, alçak gönüllü olmaktan ve duygularını göstermekten korkmaz.  Tabii bu duygular iletişimde yolunuzu tıkayarak iletişimsizliğe yol açacak duygular olmamalı.  

 

  1. Empati Olmazsa Olmaz

 

Empati, duygusal zekanın temel taşı. Liderlerin her zaman ama özellikle de kriz zamanlarında, olayları diğer insanların bakış açısından görebilmesi gerekir. Çalışanlarınızın, müşterilerinizin ve ekip üyelerinizin durumunu ve liderlik kararlarınızın onları nasıl etkileyeceğini düşünmelisiniz. Elbette karar alırken de bu duyguları göz önünde bulundurmalısınız.

 

  1. Dürtüsel Olmayın

 

Önemli kararlar vermeden önce bir gece uyumak… Âdettendir diye değil! Özellikle kriz zamanları duygusal olarak yoğun dönemlerdir. Şu sıralar, gelecek belirsizliği konusunda endişeli olmak gibi mesela. Elbette duyguları göz ardı etmeyin ama düşünmeden, aceleci kararlar vermek olumsuz sonuçlar doğurabilir. Karar vermeden önce düşünmek, zaman ayırmak ve insanlara bu konuda örnek olmak oldukça kıymetli.

 

  1. Kendinizin “Farkında Ol”un

 

Kendinin farkında olmak oldukça önemli bir özellik. Hele ki kriz zamanlarında… Başkalarına liderlik edebilmek için önce kendi duygularınıza liderlik etmelisiniz. Gerçek hislerinizin ortaya çıkması için durun, düşünün, meditasyon yapın, yazın, yürüyüş yapın… Kendinize zaman tanıyın ve öz farkındalığınızı geliştirin. Böylece başkalarına da daha yararlı olduğunuzu göreceksiniz.

 

  1. Konuşmak Zayıflık Değildir

 

Çalışanlarla konuşulmadıkça onların neler yaşadığını ve nasıl etkilendiğini anlamak mümkün mü?  Kaynağa gidin, sorular sorun, anlamaya çalışın, anlatın… Kısacası iletişim kurun. Krizler, liderlerin, kırılgan yönlerini ve gerçek ilişkiler kurabileceğini gösterme zamanıdır.

 

Her birimiz gündelik krizlerle başa çıkmak durumundayız ama liderlerde bu durum biraz daha zor. Hem çalışanlarına rehberlik edebilmek hem de bu kriz zamanlarından daha güçlü çıkmak için kullanılabilecek en iyi araç ise duygusal zekâ!

 

Bu yazıda https://thefutureorganization.com/how-to-show-emotional-intelligence-in-times-of-crisis/ ‘dan yararlanılmıştır.
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up