BLOG
22 Aralık 2021 Çarşamba

2022’de Bu 3 Liderlik Trendine Dikkat!

2022’de Bu 3 Liderlik Trendine Dikkat!

“Bir organizasyonu etkilemenin en büyük yolu liderlik gelişimine odaklanmaktır. İyi insanlar işe alan, onları lider olarak yetiştiren ve onları sürekli geliştiren bir organizasyonun potansiyelinin neredeyse sınırı yoktur.”

-John Maxwell

İyi bir çalışan deneyiminin en önemli gerekliliklerinden biri çalışanlar için kariyer ve liderlik gelişimi fırsatları sunmaktır. Biz de bu nedenle bugün 2022’de öne çıkacağı düşünülen bazı liderlik trendlerini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Büyük İstifada Amaç Odaklı Liderlik

Yüksek turnover ve çalışan kayıplarının önüne henüz tamamen geçmek mümkün olmayacak gibi görünüyor çünkü esnek çalışma modelleri ve pandemi şartları etkisini hala sürdürüyor. McKinsey’in bir araştırmasına göre pandemi sırasında çalışanların 2/3’ü hayatın anlamını düşünmeyi bıraktığını söylemiş. Bu da amaç odaklı liderlik için mükemmel zamanlama içinde olduğumuzu gösteriyor. Zira yine çalışanların %80’i işlerinin yaşam amaçlarını tanımladığını belirtmiş.

Çalışan tutmada belki de en etkili şey çalışanların wellbeing’ine odaklanmak. Yöneticilere bu konuda çok iş düşünüyor. Çalışanlar için liderlerinin samimi bir şekilde onları düşünmesi ve endişelenmesi büyük önem taşıyor. Özellikle de tükenmişlik sendromuna bağlı istifalarda liderlerin wellbeing’i desteklediği şirketlerin istifalara 2,5 kat daha hazırlıklı olduğu görülmüş.

Yeni Liderler Çıkarmayı Bilmek

2022’de karşılaşılacak bir başka sorun ise yaşanması beklenen yetenekli lider kıtlığı. Özellikle de uzaktan çalışan sayısı artan şirketlerin çalışanların potansiyelini değerlendirmede zorlanması ve hibrit çalışmada yeteneklerin yeterince görünür olmaması bir sorun olarak öne çıkıyor. Birçok şirket liderlik potansiyelini değerlendirmede zorlanıyor. Bu alanda gelişme kaydetmek için şirketlerin yapması gereken en önemli şey sanal liderlik yeteneklerini hızlı bir şekilde geliştirmek. Bu sayede yetenekleri tutma ve kazanma konusunda da ilerleme kaydetmeleri mümkün.

Kapsayıcı Liderlik ve Geri Bildirim Gücü

Aslında çoğu şirket gelişme aşamasında ve yeteneklerini göstermek isteyen lider adayları ile dolu. Yapılması gereken ise bu yeni nesil liderlere fırsat tanımak. Elbette burada kapsayıcılık devreye giriyor. Lider adaylarının koçluğa ve en çok da yapıcı geri bildirime ihtiyacı var. Şu anda lider pozisyonunda olanların ¼’ü geçmişte o zaman aldıklarından çok daha fazla koçluk ve geri bildirime ihtiyaç duyduklarını belirtmişler. Yeni nesil liderlerin 1/3’ü ise şu anda bunlara ihtiyaç duyduklarını söylemiş.

Yeni nesil liderler öncekilere göre çok daha fazla çeşitliliğe sahip. Bu yüzden de organizasyonlarında kapsayıcılık, eşitlik ve çeşitliliği şart koşuyorlar. Peki bu yeni nesil liderleri nasıl kazanacak ve elde tutacaksınız? Öncelikle kapsayıcı bir şirket kültürüne sahip olmalısınız. Sonra yüksek kaliteli gelişim deneyimleri sunmalı, bu alanda fark yaratmalısınız. Son olarak da esnek çalışma modellerini desteklemiyorsanız vakit kaybetmeden çalışma modellerinize uzaktan ve/veya hibrit çalışmayı eklemelisiniz.

2022’de bu liderlik trendlerine dikkat ederek gerekli düzenlemeleri yaparsanız kendinizi hem yetenekli liderlerinizi hem de yetenekli çalışanlarınızı elde tutacak önlemleri almış sayabilirsiniz.

Bu yazıda bu makaleden yararlanılmıştır.
Blog Yazıları

İletişim

 

Suadiye Mahallesi Öncü Sokak
Büyükhanlı Sitesi B Apt. No:2/1
D:14 Kadıköy İSTANBUL 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up