BLOG
Wednesday, February 2, 2022

2022’de Büyük İstifaya Değil, Büyük Onboarding’e Odaklan!

2022’de Büyük İstifaya Değil, Büyük Onboarding’e Odaklan!

2022’de Büyük İstifaya Değil, Büyük Onboarding’e Odaklan!

Büyük istifa hareketi ses getirmeye devam ederken, bugün dikkatinizi başka bir yere çekmek istiyoruz. Aslında daha önce de şu paylaşımımızda büyük istifanın büyük bir fırsat olabileceğini dile getirmiştik. 2022’de büyük istifa korkusu ile yaşamaktansa şirketlerin çalışan deneyiminde farklı uygulamalar ile nasıl krizi fırsata çevirebileceğinden bahsetmek istiyoruz bugün.

Onboarding Neden Önemli?

Evet birçok şirket yetenek kaybı ve hatta iş kaybı yaşıyor ve belki de yaşamaya devam edecek. Ancak belki de gidenlerden çok yeni gelenlere odaklanmanın zamanı gelmiştir, ne dersiniz? İş ortaklarımızla uçtan uca bir aday deneyimi tasarlarken en çok üzerinde durduğumuz konulardan birisi Onboarding. İşin proje kısmına geçildiğinde, aday için ilk günler hatta haftaların ne kadar önemli olduğu unutulabiliyor. Geçmişe dönüp kendi iş deneyimlerime baktığımda, memnun olduğum ya da olmadığım şirketlerin çoğunda ilk günlerde oluşturduğum izlenimin daha sonrasında kırılmasının çok zor olduğunu fark ettim.

Organizasyona yeni katılan adayın onboarding deneyimi sadece şirketle ilgili fikirlerinin şekillenmesini sağlamıyor, aynı zamanda daha ilk birkaç günden aday aklında bu şirkette ne kadar çalışabileceği hakkında bir fikir de ediniyor. Amerika’da iş gücünün %52’si önümüzdeki 6 ay içinde işten ayrılacaklarını beyan etmişler. Bu rakam geçtiğimiz 2 seneye göre %14 artmış görünüyor. Görünen o ki daha iyi bir çalışma deneyimi sunmayı önceliklendiren liderler pazarın risklerini fırsata çevirmede bir adım önde olacaklar.

Değişmesi Gerekenler Var

Bugün her şirketin bir onboarding sistemi var ancak uzaktan çalışma ve hibrit çalışma ile birlikte onboarding süreçlerini yenilemek gerekti. Bu süreci geçiştiren ve dijital onboarding’e gereken önemi vermeyen şirketlerin iş arayan kalifiye adayları bu dönüşümü çoktan tamamlayan rakiplerine kaptırdıkları ortada. 

Büyük istifa sadece iş gücünü etkilemedi. Evet şu anda iş arayan en büyük yaş grubu 25-44 ancak pandemide üzerine her zamankinden fazla sorumluluk yüklenen departman yöneticilerinin %62’si önümüzdeki aylarda yeni iş arayacaklarını belirtmiş. Yani çoğunluğu 44 yaş üzeri olan bu deneyimli yöneticiler de yakında iş arama pazarına giriş yapacak. Birçok yönetici tebdil-i mekanda ferahlık var mı dediler bilemeyiz ancak pandeminin etkilerinin herkesi farklı seçimler yapmaya zorladığı da bir gerçek.

Onboarding sürecinizi yeniden ele almak size büyük istifa karşısında ne kazandıracak? Geriye değil ileriye bakmanızı sağlayacak ve aslında iyi bir onboarding süreci ile retention oranınızı yükseltmek ve turnover’ı düşürmek için adım atacaksınız diyebiliriz. Eğer onboarding süreciniz için yeterli eleman ve kaynağınız yoksa bu alanda hızlı bir iyileştirmeye gitmenizi öneririz.

İşe yeni başlayan adaylara şirket liderlerinizin onları, esenliklerini, sağlıklarını da en az yaptıkları iş kadar önemsediklerini hissettirmeniz, şirket kültürünüzü, markanızı anlamalarını sağlamanız ve anlamlı bir iş yaparak değerli bir topluluğun parçası olduklarını görmeleri önemli. Geçmişte çalıştığım birçok şirketle ilgili çok az şey hatırlıyorum inanın, ama işte geçirdiğim ilk günleri hiç unutmadım.

Eda Savaşeri

4C1H Content & Account Director

Bu yazıda bu makaleden yararlanılmıştır.
Articles

Contact

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

You may contact us via hello@4c1h.com
or by filling the form below:
    Follow on Linkedin     Follow on Youtube     Follow on Instagram
up