BLOG
13 Ekim 2022 Perşembe

4C1H Agency Yazısı

4C1H Agency Yazısı

4C1H Ekibi’nden merhaba!

Çokça heyecanlı, genç fakat deneyimli bir ekip olarak kendimizden bahsetmek için buradayız!

Haydi başlayalım...

İlk olarak;

“4C1H Kimdir / Nedir?” derseniz, şu cevabı verebiliriz:

Kuruluş yılımız olan 2016’dan beri Çalışan Deneyimi, İşveren Markası, İK Pazarlaması, İç İletişim konularında danışmanlık ve ajans hizmetleri veren bir markayız.

Şimdi de “Peki neden 4C1H?” diye sorabilirsiniz.

Pazarlamanın 4P’sinden ilham aldık, çalışan deneyiminin 4C’sini kurduk: Connection, Competence, Commitment, Contribution.

Connection ile 2016’dan beri düzenlediğimiz, İk profesyonellerinin bir araya gelerek deneyimlerini paylaştığı HR Communicators etkinliğimizi düzenliyoruz.

Competence çatısında ise kendi bilgi birikimimizi, deneyimimizi paylaşıyoruz. Sektör dergilerinde yazıyor, zirvelere konuşmacı olarak katılıyor, üniversite derslerine konuk konuşmacı olarak katılıyoruz.

Commitment bizim analiz ve projelerimizi gerçekleştirdiğimiz, anlamın ve aidiyetin ortaya çıktığı kısım.

Contribution tarafımızla işin içine dijitali katarak fayda sağlıyoruz.

1H ise Human:

Çalışan deneyimi alanının tam da kalbinde, merkezinde yer alan insan faktörü.

Tüm bu 4C’yi odaktaki insanı beslemek adına kullanıyoruz.

Var olma sebebimizse en büyük rehberimiz:

Kurum kültürünü oluşturan insanların halinden anlayarak hikayelerini keşfetmek ve o hikayelere değer katmak için varız diyoruz.

Bu hikayeleri keşfetmek ve eşsiz kılmak içinse her profesyonel gibi bizim de araçlarımız var; içerik, prodüksiyon, tasarım, anketler, bire bir görüşmeler ve dijital dünyanın tüm nimetleri.

Kurum kültürünü oluşturan çalışanı anlamak, ihtiyaçlarını kavramak ve organizasyonları bu ihtiyaçlara yönelik harekete geçmeleri konusunda teşvik etmek için projeler üretiyor, hayal ediyor, yazıyor, çiziyor, tasarlıyoruz. 

15 kişiden oluşan ve pandemi sonrasında aldığımız kararla tamamen uzaktan çalışan bir ekibiz. Bu yeni düzenin sağlam bir kültür inşa etmenin önünde bir engel olmadığına inandık. Danışmanlık verdiğimiz kurumlarla birlikte kendi kültürümüzü de geliştirmek için adımlar attık. Ekip içinde workshoplar, ideathionlar düzenledik. “4C1H takım üyesi nasıl davranır?” dedik ve takım olarak sahipleneceğimiz toplantı, çalışma, eğlence, tatil, eğitim rutinlerimizibelirledik. Bunları da bir playbook haline getirdik. Böylece kendi kültürümüzün hikayesini somutlaştırdık, ihtiyaca yönelik değiştirilmesinin önünü açtık.

Bugüne kadar tam 50’den fazla farklı marka ile iş birliği yaptık. Agesa, Dominos, Gilead Sciences, PwC gibi global markalarn yanında Türkiye’nin de sektör lideri markalarına hizmet verdik, vermeye devam ediyoruz.

İş birliği yaptığımız markalarımız ile birlikte yalnızca kültür inşa etmedik. Çalışan deneyimi projeleri kurduk. İşveren markası projelerimizi hayata geçirdik. Bu alanda bizi öne çıkaran en önemli güçlerimizden birisi ise İnsan Kaynakları dünyasına ve jargonuna hakim olmamız. Neden derseniz...

Türkiye’de İnsan Kaynakları’nın işveren markası hikayeleri çoğunlukla dijital ajanslar ile anlatılmaya çalışılıyor. Ancak bu ajansların hem İnsan Kaynakları terminolojisine hakim olmaması hem de İK ekiplerinin ihtiyaçlarına yönelik know-how’larının olmaması işlerin sağlıklı ilerlemesinde sıkıntı çıkartabiliyor. 4C1H ekibi olarak birçoğumuzun Pazarlama İletişimi ve İnsan Kaynakları backgrounduna sahip olması da iş ortaklarımızla daha çözüm odaklı ilerlememize yol açıyor.

Kasım ayında 6. yılımızı dolduracağız. Genç bir ajans olsak da şimdiye kadar çok güzel yollar kat ettiğimizi düşünüyoruz. 2021 yılında Stevie Awards tarafından Yılın İletişim Takımı ve Yılın Şirketi olarak ödüllendirildik.  Kurucumuz Pınar Yarar ise Yılın Kadın Girişimcisi olarak ödüle layık görüldü. İş birliği yaptığımız markalarımızın çalışan deneyimi projeleri ise hem globalde hem yerelde birçok prestijli ödülün sahibi oldu. Bağlılık ve memnuniyet rakamlarında da gözle görülür artışlar yakalıyoruz. Bu da daha çok çalışana, daha çok kalbe ve şirkete ulaşma konusunda bizi motive ediyor.

Elbette en büyük gücümüz de ekip arkadaşlarımız. İş birliği ve takım çalışmasına çok önem veren bir ekip olarak takım üyelerimizin 4C1H’yi sahiplenişi ve çalışan deneyimimizi kendi ihtiyaçlarımıza göre şekillendirmemiz hizmet verdiğimiz alanda da yine bizi öne çıkarıyor.

Şimdi sözü biraz ekip arkadaşlarımıza bırakalım ve 4C1H’yi bir de onlardan dinleyelim!

Merve, 4C1H ekibinde 4 senedir bizimle beraber. Çalışan Deneyimi Direktörü ve Partner olarak çalışıyor ve burada çalışırken kendisini en motive eden şeyin farklı kültürleri deneyimlemek olduğunu söylüyor: 

“4 senedir 4C1H’deyim ancak tek bir şirkette değil birden çok şirkette çalışmış, deneyim kazanmış gibi hissediyorum. Farklı farklı birçok kültürü keşfetmek, farklı projeler için ihtiyaca yönelik düşünmek ve tasarlamak çalışan deneyiminde çalışan biri için çok besleyici. Burada kazandığım yetkinliklerin ve tanıdığım birçok yeni insanın hayatıma birçok artı getirdiğine inanıyorum!

Cengizhan ise ekibin metin yazarı. Cengizhan için 4C1H bir okul tadında:

“Burada her gün yeni bir şey öğreniyor ve kendimi geliştiriyorum. Farklı markalar ile çalışmak da her sektör hakkında bilgi ve tecrübe edinmeme olanak sağlıyor. 6 aydır buradayım, bu 6 aya en az 1-2 senelik bilgi sığdırdığımı düşünüyorum.”

Pelin ekibin İçerik & Account Yöneticisi. Kendindeki gelişimi görerek motive olanlardan:

“4C1H’de 9. ayımı tamamladım. Burada olmaktan en mutluluk duyduğum konu ise; her ay daha çok geliştiğimi hissetmek. İlk günkü ve bugünkü Pelin arasında çok fark var. Bunu hissedebiliyor olmak, sürekli olarak kendimi geliştirebileceğim fırsatları yakalamak, daha önce deneyimlemediğim projelerde yer almak, Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarıyla iş ortaklığı yapmak ve birbirini her zaman destekleyen bir ekiple çalışıyor olmak benim için büyük bir şans.”

Aslı da Merve gibi 4 senedir 4C1H’de. İş Geliştirme ve Müşteri İlişkileri Direktörü olarak çalışan Aslı aynı zamanda partnerlerden biri. 4C1H kültüründeki takım ruhunun altını çiziyor:

“4C1H’de kültürünün en önemli unsurlarından biri takım ruhu. Birlikte çalıştığımız markalara en iyisini sunarken mutfakta bizi destekleyen iş birliği içinde güçlü bir ekip var. Bu da beni en çok motive eden şey.”

Fulya art ekibinin leadi. Fulya da burada hep daha iyiyen gitmek için çalışan ekip ruhundan bahsediyor.

Uzun yıllardır farklı ajans, ekip ve marka oluşumlarının içerisindeyim. 4C1H’de hep daha iyisi için uğraş veren bir ekiple çalışıyor olmak şahane. Her gün birlikte büyüyor ve gelişiyoruz.

Dilay da tasarım ekibimizde Art Director olarak çalışıyor. Dilay da kendi hikayesini bu şekilde anlatıyor: 

4C1H’de stajyer olarak başladığım iş hayatıma Art Director olarak devam ediyorum. Her geçen kendi değişim ve gelişimime tanık oluyorum. Bu fırsatı bana sağladıkları ve güvendikleri için işimi daha severek ve motive olarak yapabiliyorum.

Anıl da 4C1H’nin Komünite ve Account Yöneticisi. 4C1H’deki deneyimlerinden bahsederken önemli bir noktaya da değiniyor:

 “4C1H’de terzi kendi söküğünü dikiyor. Farklı markalarımız için oluşturduğumuz şirket kültürünü kendimiz için oluşturmak da çok kıymetli bir deneyim. Ekip ruhunu ve desteğini sonuna kadar hissettiğim çalışma ortamımızda kendimi güvende hissediyorum.”

Bitirirken...

Yeni hikayeler keşfedip anlamlı çalışan deneyimi projelerine imza atacağımız birçok konu ve marka bizi bekliyor! Yeni dönemde de yönümüzü sadece Türkiye’deki projelere değil, global projelere de çevirdik. Hepsi için çok heyecanlıyız.

4C1H imzasını daha fazla hikayeye atmak için emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up