BLOG
26 Eylül 2019 Perşembe

Çalışan deneyiminin sesine kulak ver!

Çalışan deneyiminin sesine kulak ver!

Günümüzde, çalışan deneyimi ve çalışan bağlılığı arasındaki sıkı bağ giderek güçlenmekte ve her dönemin trendi olarak hayatımızdayer almakta. Biz de bu sebeple, bu yeni yazımızda çalışan deneyiminin dinamiklerine hızlı bir göz atacağız.

Çalışan deneyiminin, iyi bir müşteri deneyiminin ve başarılı sonuçların tam kalbinde yer aldığını hepimiz kabul ediyoruz. İnsan yönetiminin kaptan köşkünde çalışan deneyimi yer alıyor ve kişilerin şirket ile ilgili her bir anında çok önemli rol oynuyor. Çalışan deneyimine doğru noktalarda yatırım yapmadığınız sürece, istediğiniz kadar başarılı takdir&ödüllendirme, liderlik, kariyer programları inşa edin, hiçbirinden istediğiniz faydayı alamayacaksınız. İşte bu sebeple, ölçümlenebilir, doğru dinamikler üzerine inşa edilmiş bir çalışan deneyimi süreci iyi gözlemlenmeli ve yönetilmelidir.

Çok uzun senelerdir, dünyanın lider araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalar gösteriyor ki, çalışan deneyiminin dört ana dinamiği var:

Bugünün ve geleceğin iş gücü;

  • Belirli bir amaç uğrunda tutku ile çalışılan iş ortamı
  • İlham veren bir organizasyonda, ilham veren anlamlı işler
  • Ekip arkadaşları ile kurulan sağlam ilişkiler
  • Günün sonunda yapılan işlerin takdiri ve ödüllendirilmesini arıyor.

Peki başka?

Çalışan deneyimi başka nasıl olmalı, neler vaat etmeli?

Multidisiplinerlik

Çalışan bağlılığını en büyük ölçüde etkileyen kısım işte bu kısım. Çalışanın, şirkette bulunduğu tüm noktalara homojen bir şekilde dokunan çalışan deneyimi, gerçek başarıya ulaşacaktır. Sadece tek bir liderlik ya da kültür boyutuna odaklanan çalışan deneyiminin başarılı olma şansı yoktur.

Yönetilebilirlik

Gelişen ve gelişmekte olan tüm büyük yapılarda, işveren markası yöneticisi olduğunu görüyoruz. Neden? Çünkü, daha iyi işleyen bir çalışan deneyimi sürecinin, tüm paydaşları içine alarak daha iyi bir işletimden geçmesi gerekiyor.

Dinamik

Çalışan deneyiminin bazı kısımları sakin sularda ilerlemeyi gerektirirken, bazıları dalgalarla boğuşarak karaya ulaşılması gerektiğinin altını çiziyor. Önemli olan, şirketin nabzını doğru dinleyerek akışta kalabilmek, değişime uyum sağlayabilmek ve kişilerin de uyumu için doğru anlarda doğru projeleri geliştirmek.

Söz hakkı vermek

Nasıl ki müşteri deneyimi, müşterinin sesine kulak veriyorsa, çalışan deneyimi de çalışanın sesine kulak vermeli. İster odak grup ister birebir görüşmeler* ister anket gibi çalışmalarla, kişilerin seslerine kulak vermek, görüşlerini dinleyip geliştirici projeler yapmak oldukça önemli.

Daha kişisel, daha özel

Çalışan deneyimi süreçleri kurgulanırken hem tüm kurumun geneline hem de kişiye özel olacak şekilde projeler geliştirilmeli. Çalışanlar, kişisel olarak da kendilerini besleyebilecekleri alanlar bulabilmeli.

Sayıların gücü

Liderler ve yöneticilerin, iyileştirilmesi gereken noktaları somut veriler üzerinden görmeye ihtiyaçları vardır. Projelerin, rasyonel bir yapıda ilerlemesine önem verin.

*Kurumunuza özel odak / birebir görüşmeler teklifimiz için hello@4c1h.comadresine mail atabilirsiniz.

the 4C1H team
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up