BLOG
Tuesday, March 17, 2020

Evim evim güzel ofisim demek için 10 adım!

Evim evim güzel ofisim demek için 10 adım!
'

Korona günleri getirdiği tedirginlik ve tedbirler ile beraber birçok alışkanlığımızı da değiştirecek gibi duruyor.

Bu haftanın başından itibaren sayısı oldukça yüksek şirket, evden çalışma sistemini devreye soktu. Belirli saatler içinde masa başından çalışmaya alışkın olan ve vücut saati dahi günlük iş akışına göre hareket etmeyi öğrenmiş birçok çalışan için bu dönem zorlu geçeceğe benziyor. Evden çalışırken disiplini sağlamak, verimli iş sürekliliğini kontrol altına almak, dikkat dağıtacak ögelerden kaçınmak sanıldığı kadar kolay olmasa da görüldüğü kadar da zor değil!

Evden çalışmaya alışmaya çalışan beyaz yakalı arkadaşlarımız için 10 maddelik bir liste oluşturduk. İlk günler zor da olsa, buradakileri uyguladığınız sürece eminiz ki üçüncü günden sonra faydasını göreceksiniz!

Sağlıklı günlerde yeniden bir araya gelmek üzere...

1. Saatlere sadık kalın.

Her gün 7’de uyanıyorsanız, yine 7’de uyanın.

12’de öğlen yemeği yiyorsanız, yine 12’de yiyin.

Kahve saatiniz, mola saatiniz belliyse, bu saatlere elinizden geldiğince sadık kalın. Alışkanlıklarına bağlı kalmak, vücudunuza iyi gelecek, inanın!

2. Yola harcadığınız zamanda neler yapmalı?

Her gün işe giderken harcadığınız zamanı evde esneme hareketleri yaparak harcayabilirsiniz. Ya da poğaça & çay ile geçiştirdiğiniz kahvaltınızı, kendinize harika bir omlet yaparak güzelleştirebilirsiniz. Sabah her zamanki saatinizde kalkıyorsunuz unutmayın, mesai başlayana kadar vaktiniz bol! :)

3. Sosyalleşmenin yerine alternatifler üretin.

Ofis ortamlarının en güzel kısmı sosyalleşmek, iş arkadaşlarınızla öğlen yemekleri yemek, kahve molaları vermek. Evde olunca bu durum ortadan kalkıyor. Bunun yerine öğlen aralarında fiziksel olarak sizi yormayacak (ev temizlemeye kalkışmayın mesela!) aktiviteler bulun, canınız sıkılmasın hem de kafanız boşalsın. Netflix’ten istediğiniz bir diziyi açın, kitabınızdan okuyun, çiçeklerinizle ilgilenin, sevdiğiniz bir arkadaşınızı arayın.

4. Çalışma ortamınız neresi?

Evde de olsak, nerede çalıştığımız çok önemli. Yatakta ya da kanepede uzanarak çalışmak sizi aşırı rehavete kaptırabilir. Evin en aydınlık yerinde kendinize uygun bir çalışma ortamı yaratabilirsiniz. Kalabalık yaşıyorsanız, mümkünse en sessiz köşelerden biri işinizi görecektir. Ara sıra yer değiştirmek iyi gelebilir. Mutfakta, salonda, yatak odasında... Neresi olduğundan daha çok hem sizin içinizi açacak hem de sessiz bir alan olması önemli.

5. Mesai bitmişse, bitmiştir.

Ofis ortamında servise yetişmek ya da herkesle birlikte çıkmak gibi sebeplerden mesai sonunda genelde bilgisayarımızı alıp çıkarız. Evde böyle tetikleyici bir sebep olmadığı için bazen zamanı unutabilir, kapıldıkça kapılabilir, iki günün işini tek akşamda bitirmeye kadar işi vardırabilirsiniz. Bunu yapmayın. Mesainiz bittiğinde, o günün görevlerini bitirdiğinizde bilgisayarınızı kapayın. Dönüş yolu için harcadığınız zamanın size kalmasının tadını çıkartın.

6Ev toplantılarında ne yapsak, ne yapmasak?

Evden çalışma düzeni ile birlikte Skype ya da Teams bazlı online toplantılar zirveye yerleşmiş durumda. Peki evden bağlanılan toplantılarda dikkat edilmesi gereken kurallar var mı? Ortamın olabildiğince sessiz olması, pijamayla olmamanız :), sesinizin karşı tarafa iyi gittiği vb. maddelere dikkat etmekte fayda var. Normalde toplantılarda nasıl dakikseniz, online görüşmelerde de aynı saygıyı göstermeli ve vaktinde toplantıya bağlanmalısınız.

7. Dikkat dağıtanlardan uzak durun.

Dikkatinizi en çok neyin dağıttığını en iyi siz bilirsiniz. Açık bir televizyon mu, sürekli konuşan aile bireyleri mi, yoldan geçen arabalar mı...  Hangisiyse bunlardan uzak durmaya özen gösterin.

8. Çocuklu çalışanlar...

Okulların da tatil edilmesiyle birçok çalışan çocuğu ile birlikte evden çalışmaya çalışıyor. Özellikle küçük çocuklu ebeveynlerde bu durum epey zor. Size yardımcı olacak biri varsa zaten sorun yok ancak çevrenizde böyle biri yoksa iş biraz daha başa düşecek demektir :(  Hem çocuğunuzla yeterince ilgilenmek hem de işlerinizin aksamaması için çocuğunuzun uyuduğu saatlerde gelecek dönemin işlerini toparlamak, kalanında da çocuğunuzla vakit geçirmek en ideal olanı gibi duruyor... Ancak bu durum da sizi fiziksel olarak yoracaktır. Kendi durumunuzu bilerek, gerekirse eşinizle de iş bölümüne giderek durumu en iyi seviyeye çekebilirsiniz.

9Her kriz bir fırsatı saklar.

Dünyanın çalışma düzeninin çevik ve uzaktan çalışma kültürüne tamamen geçmesi çok uzak bir gelecekte değil. Ofis ortamları yakın bir zamanda eskide kalmış olacak. Bu durumu geleceğin bir alıştırması olarak görün ve tadını çıkartmaya bakın.

10. İş iştir.

Son olarak, nerede olursak olalım, günün sonunda işimizin sorumluluğunun bizde olduğunu yetişkinler olarak zaten biliyoruz. İster evde, ister parkta, ister ofiste. Nereden çalışırsak çalışalım, en yüksek verimi sağlayacak kişisel koşullarımızı en iyi biz biliriz, bunlara göre uyum sağlamak için elimizi taşın altına atmaktan başka çaremiz yok...

the 4C1H team

 

 
Articles

Contact

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

You may contact us via hello@4c1h.com
or by filling the form below:
    Follow on Linkedin     Follow on Youtube     Follow on Instagram
up