BLOG
05 Ocak 2022 Çarşamba

Geleceğin İş Yeri Neye Benziyor?

Geleceğin İş Yeri Neye Benziyor?

“Zeka, değişime uyum sağlama yeteneğidir.”

Stephen Hawking

Geleceğin iş yeri denilince gözünüzde ne canlanıyor? McKinsey’nin raporuna göre COVID-19, zaten yükselişte olan uzaktan çalışma, yapay zeka (AI) ve e-ticaret trendlerini hızlandırdı. İşin geleceği kadar geleceğin iş yeri de çalışan deneyimini etkileyen bir konu diye düşünüyoruz. Kimilerimiz için iş yeri artık evi, kimilerimiz ise ortak ofislerden ya da hibrit çalışıyoruz. Elbette ofise tamamen dönenler de oldu. Peki geleceğin iş yeri nasıl bir yer? Gelin bugün ofise dönüş sonrası çalışanların yeni normaldeki olmazsa olmazlarına bir bakalım.

Güvende Hissetmek Önemli

Bahsettiğimiz, iş güvenliğine göre olması gerekenlerdense, pandemi sonrası değişen ihtiyaçlara uygun şartlarda bir ofis. Çalışanlar artık hem mükemmel sağlık ve hijyen koşulları hem de zihinsel ve fiziksel sağlıklarını düşünen bir şirket ortamı istiyorlar. Kapsayıcı bir ofis ortamı sunduğunuzdan emin olmanız ve tüm çalışanların her anlamda kendilerini güvende hissetmeleri, tüm ihtiyaçları için yeterince alana sahip olduklarını bilmeleri önemli.

Topluluk Bilinci

Anketlerde ofise dönmek isteyenlerin sayısının fazla çıkmasının en önemli sebebi, birçok çalışanın iş arkadaşlarıyla aynı ortamda bulunmaktan motive olması. Çalışanların bir arada bulunması takım ruhu ve yaratıcılığı olumlu anlamda etkiliyor. Liderlere kolay erişilebilen ofislerde çalışan bağlılığının arttığı da bir başka gerçek. Şirket kültürü açısından geleceğin ofisi çalışanlara birlikte vakit geçirecekleri alanlar ve etkinlikler sunmalı.

Esnek Çalışma Alanları

Tekli, ekip halinde ya da toplantılar için çalışma alanı alternatifleri sunmak tüm şirketlerin hedefinde olması gereken bir konu. Birçok ofisin açık ofise dönüştüğü günümüz şartlarında çalışanlar esnek bir yapıya sahip ofisleri tercih ediyor. Aslında ortak ofislerin (co-working) bu kadar çok tercih edilmesinin bir sebebi de bu esnek yapıya sahip olmaları.

Çalışan Performansına Kişiye Özel Yaklaşım

Uzaktan çalışma performans anlamında her çalışan için aynı sonucu vermiyor. Yalnız yaşayanlar için çok kolay ve tercih edilir bir durumken çocuklu çalışanlar için daha zorlayıcı olabildiği bir gerçek. Bu nedenle birçok çalışan ofise dönünce mutlu oldu elbette. Çalışanların ofise dönüşle beraber performanslarının yükseldiğini hissetmeleri iyi bir çalışan deneyimi için önemli. Ofiste olmanın ihtiyaç duydukları teknoloji ve profesyonel network’ü onlara sağladığını hissetmeliler.

Bunlar yakın gelecekte ofislerin çalışanlara sağlaması gereken şartların sadece bir kısmı elbette. Ofise dönüş, hibrit ve uzaktan çalışma ile ilgili şirketinizde yaşanan değişimi yönetmek konusunda destek almak isterseniz bize hello@4c1h.com’a mail atarak ulaşabilirsiniz.

Bu yazıda bu makaleden yararlanılmıştır.
Blog Yazıları

İletişim

 

Suadiye Mahallesi Öncü Sokak
Büyükhanlı Sitesi B Apt. No:2/1
D:14 Kadıköy İSTANBUL 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up