BLOG
2 Eylül 2021 Perşembe

Hibrit Kültüründe Çalışan Performansı Nasıl Yönetilir?

Hibrit Kültüründe Çalışan Performansı Nasıl Yönetilir?

Hibrit çalışma modeli birçok şirketin yararlandığı bir sistem olmaya pandemi sonrası da devam edecek gibi görünüyor. Hatta hibrit çalışma kültürünün geleceğe giden yolu şekillendirdiğini söyleyebiliriz. Girişimciler, CEO’lar ve yöneticilere de efektif bir performans yönetimi yapacak şekilde bu yeni iş modeline adapte olmak düşüyor.

 

Pandemi ile beraber yaşanan ani değişikliklere ayak uyduracak birçok şirket, ofiste ve evden çalışma modellerini harmanladı ancak maalesef geleneksel performans ölçüm metotları bu yeni modelde istenildiği şekilde sonuç vermedi.

 

Neyse ki, yaşanan ani değişiklikler yenilikçi araçların daha fazla kullanılmaya başlanmasına vesile oldu. Bu yeni araçlar hibrit çalışma şeklinin gerektirdiği dinamizmi ve gereklilikleri OKR (Hedefler ve Anahtar Çözümler) yaklaşımı ile karşılıyor.

 

Neden Performans Yönetimi Araçlarına İhtiyaç Var?

 

Hibrit çalışma modelinde performans yönetimi araçlarından faydalanmayı gerektiren önemli konulara bakacak olursak 4 konu öne çıkıyor. Bunlardan ilki, müşteri deneyimi. Çalışanların bir kısmı evden bir kısmı ofisten çalıştığında gerekli önlemler alınmazsa bundan ilk etkilenen müşteriler oluyor. Bu konuda çalışanların nereden çalışırlarsa çalışsınlar en iyi performanslarını vermelerini sağlayacak teşvik edici bir unsur bulunması çok önemli.

 

Bir diğer konu işyerinde dikkat ise uzaktan çalışan kişilerin ofiste çalıştıkları zamanlarda olduğu şekilde görüldüklerini ve dinlenildiklerini hissetmeleri ve çalışma arkadaşları ve yöneticileri ile sürekli iletişimde olduklarını bilmeleri. Özellikle bir soru veya sorunları olduğunda onlara hızlıca cevap verecek birisi olması gerekli.

 

İstenmeden ortaya çıkan bir durum da ofisteki daha iyi çalışır önyargısı. Eğer işleyen bir sistem yoksa, ofisten çalışanlar evden çalışanların onlar kadar yorulmadığını düşünebilir. Bunun en önemli sebebi yöneticilerin evden çalışanları fiziksel olarak görememesi ve ne kadar efor harcadıklarını bilememesi.

 

Son konu ise verimlilik. Eskiden evden çalışma sadece çok yüksek performans gösteren çalışanlara tanınan bir ayrıcalıktı, şimdi ise birçok çalışana verilmesi gereken bir hak oldu. Tüm çalışanların motivasyon ve azimlerini bilemeyeceğimize göre performans yönetimi için bir strateji belirlenmesi bir gerekliliğe dönüşüyor.

 

Performans Yönetiminde Atılacak Adımlar Hangileri Olmalı?

 

Teknoloji: Çalışanlarımızı ofiste değerlendirmek farklı yöntemler gerektirirken, hibrit çalışma şeklinde onları iş yaparken göremediğimiz için yapılandırılmış bir performans yönetim sistemi kullanmak zorundayız. Bunun en iyi yolu son teknoloji ve doğru stratejileri kullanarak hibrit iş kültürüne şirketimizi adapte etmekten geçiyor.

 

 

Hedef Belirleme: Bir hedef belirleme sistemi olan OKR’nin açılımı Objectives and Key Results ve bu Türkçe’ye Hedefler ve Anahtar Çözümler olarak çevriliyor. OKR’ler şirketteki herkesin uyum sağlanabilir stratejiler ve hedefler ortaya koymasına olanak sağlıyor. Bu tasarım tamamen sonuç odaklı ve soruna odaklanarak hem bireysel hem de organizasyonel çabanın tamamen konulan hedefi başarmaya odaklı olmasını sağlıyor.

 

Bu sayede de bir hedefe ulaşıldığında amaç onu daha da ilerletmek oluyor ve böylece her hedef beklenenden fazlasını veriyor. OKR’ler ile anahtar sonuçlar almanız mümkün, böylece öncelikler asla azalmadığı gibi hesap verilebilirlik de her aşamada kontrol edilmiş olacak.

 

Çalışanlar OKR’ler ile hedef belirleyebilecek, neyin farklı yapılması gerektiğini daha iyi anlayacak ve en iyi sonuca ulaşmak için gerekli değişiklikleri yapabilecekler.

 

Performans Yönetimi Yazılımı: Hibrit çalışma kültürünün verimli olabilmesi için performans yönetim yazılım sistemleri anahtar roldedir. İyi bir yazılım performansı açık bir şekilde ölçer. Stratejilerin çalışıp çalışmadığını anlamak için tonlarca data gerekli olmamalıdır. Otomatik sistemler yöneticilerin mikro yöneticilikten kurtulup daha önemli görevlere odaklanmasını sağlar.

 

Basit bir hatırlatma pop-up’ı ya da otomatik bir uyarı kişilerin iş hedeflerine odaklanmış kalmalarını sağlamakta önemli fayda sağlayabilir.

 

Hedeflere ulaşmada gözetim önemli rol oynar ve iyi bir performans yönetimi yazılımı hangi hedeflere ulaşıldığı ve hangi alanlara daha fazla odaklanılması gerektiği konusunda gözlem sağlar. Bu evden çalışanlara karşı duyulan önyargının aşılmasında da rol oynar. Yöneticiler tüm çalışanları belirli parametrelerle değerlendirdiklerinde teknoloji taraflı olamayacağından insana özgü önyargıların tamamen aşılması sağlanır.

 

Dünya değişiyor ve onunla beraber çalışma kültürümüz de değişiyor. Başarılı bir performans yönetimi yapabilmek için birçok faktörü göz önünde bulundurmak gerekiyor ancak mükemmel bir hedef koyma çerçevesi ve akıllı bir yazılım hibrit çalışma kültüründe performans yönetimini daha basit yönetilen bir hale getirebilir.

 

İster evden ister ofisten çalışıyor olsun, çalışanların en iyi performanslarını sunabilmeleri ve yöneticilerin onları en rahat şekilde gözetimde bulundurabilmeleri için doğru hedef belirleme stratejisi ve teknolojinin entegre edildiği sistemler önemli rol oynuyor.

 

Bu yazıda bu makaleden yararlanılmıştır.

 

 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up