BLOG
20 Ekim 2022 Perşembe

İç İletişimde Tasarım Neden Önemli?

İç İletişimde Tasarım Neden Önemli?

Hayatımızın her alanında ilk izlenim oldukça önemli değil mi? Yeni tanıştığımız birisi hakkında ilk düşüncelerimizin oluşması saniyenin 10’da 1’i kadar bir zaman alıyor. Ve bu durum aslında o kişi ile ilgili ilişkimizin temelini oluşturuyor. “İlk izlenimin etkileri” sadece ilişkilerimizde değil, aslında hayatımızın tüm evrelerinde sıkça karşılaştığımız bir durum.

Örneğin iç iletişimde gönderdiğimiz tüm e-postalar…

İlk bakışta görülen sadece bir metin olduğunda, okuyucu onu okumaktan çekiniyor, erteliyor veya okusa da alması istenilen mesajı doğru alamıyor. Bu sebeple dikkat çekici ve metne uygun bir görsel tasarım ile okuyucunun içeriğe odaklamasına katkı sağlayabilirsiniz. Sadece yazıların yer aldığı bir e-postayı okumaktansa tasarım ile zenginleştirilmiş bir e-postayı okumak çok daha keyifli.

Yaptığımız işlerin stresine ek olarak, uzun kısa fark etmeksizin bir e-posta aldığımızda hepimiz zaman zaman derin bir iç çekebiliyoruz. Yemekhaneye giderken panoda gördüğümüz ve sadece yazı içeren metinleri okumadan geçebiliyor hatta bazen fark bile etmeyebiliyoruz. Belki de bize fayda sağlayacak bu bilgileri, metni okumamıza rağmen kaçırabiliyoruz. Görseller, renkler, yazı tipleri ve diğer tüm tasarım objelerini stratejik olarak konumlandırdığımızda, çalışanlar ile etkileşimi en üst seviyeye taşımak işte tam da o zaman kolaylaşıyor. İyi bir görsel tasarım ile bilgilerimizi öne çıkarabilir, almak istediğimiz aksiyonların doğru şekilde sonuca varmasını sağlayabiliriz.

Kısacası doğru görsel tasarım içeren iletişim ile:

  • Çalışanlarınızın kısa dikkat sürelerini elinize geçirebilir,
  • İçeriği daha kolay hatırlamalarını sağlayabilir,
  • Önemli konulara bağlılıklarını artırabilirsiniz.

Eğer beraber çözüm üretelim isterseniz bize hello@4c1h.com’a mail atarak ulaşabilirsiniz!

 

Pelin Pak

Art Director
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up