BLOG
18 Mayıs 2020 Pazartesi

İşin geleceğine iş dünyası ve psikoloji bakışı webinarından akılda kalanlar

İşin geleceğine iş dünyası ve psikoloji bakışı webinarından akılda kalanlar

Geçtiğimiz cuma, haftayı kapatırken FOW.Connecter’lar ile harika bir webinar gerçekleştirdik. 

Gilead İK Direktörü Elçin Uzun ve Yaşam Koçu, Eğitmen, Konuşmacı Teresa Quinlan ile Alp’in sohbetine bağlanan tüm FOW.Connecter’lara kocaman bir teşekkür!

Biz yeni webinar için hazırlanırken, sizi sonlanan webinarın akılda kalan notları ile baş başa bırakalım.

Elçin Uzun ile Gilead’da Yeni Normallere Alışırken Kalpler Birlikte

Sağlık sektörünün önde gelen markalarından Gilead, daha kaliteli yaşamlar için sağlık çözümleri üretmesinin yanı sıra, çalışan bağlılığı ve memnuniyeti için de yaratıcı ve destekleyici uygulamaları ile harika bir çalışan deneyimi yaratıyor! 

Özellikle, içinden geçtiğimiz Koronavirüs döneminde, Gileadlı Olmak İşte Bu işveren markasının ekseninde kurguladıkları #KalplerBirlikte projeleri ile, çalışanları yalnızlık ve panik duygusundan çekip çıkartmayı oldukça önemsiyorlar.

İşte Elçin Uzun’un konuşmasından bazı notlar! 

 • Gilead, öncesinde evden çalışma uygulamaları olan bir şirket olduğu için bu pandemi döneminde, uzaktan çalışma konusunda sıkıntı yaşamamışlar. Önümüzdeki dönemde ise esnek ve çevik kültürün, işlerinin daha da çok parçası olacağına inanıyorlar.
 • Ofise dönüş planı kapsamında, hiçbir çalışanı ofise dönmeye mecbur kılmayacaklar. Gelmek isteyen çalışanlar içinse haftanın bir iki günü genel merkez ofisini açık tutacaklar. Tabi ki yeni normal kurallarına uygun olarak.
 • Ergonomik olarak evden çalışırken rahatsız olan çalışanlar için, evlerine gerekli ekipmanı alabilmeleri için bir bütçe ayırmışlar ve bunu çalışanlarına sunmuşlar.
 • Evden çalışırken, özellikle okulların da kapalı olması ile ebeveynlere çocuk bakım desteği ücreti sağlamışlar. Bu sayede dileyen Gileadlı ebeveynler, evde çocuk bakımı konusunda destek alabiliyor.
 • Haftalık olarak evde geçirilen zamanı verimli kılmak adına G-Social isimli kapalı Instagram gruplarından paylaşımlar yapıyorlar.
 • 15 günde bir üst yönetimin de dahil olduğu canlı bağlantılar ile çalışanlar bir araya geliyor, güncel bilgilendirmeleri paylaşıyorlar.
 • Her pazartesi, G-Together adındaki buluşmalar ile bir uzman ile bağlantı yaparak herhangi bir konuda bilgileniyorlar.
 • G-Vibes ile de daha rahat, günlük konular ile ilgili bağlantı kuruyorlar. Bazen kahkaha yogası yapıyorlar bazen de G-Vibes On Stage ile Gileadlı çalışanlar, diğer ekip arkadaşlarına herhangi bir konuda bilgi veriyor; PowerPoint eğitimi, evde spor gibi.
 • Evden çalışmanın en büyük sorunlarından biri olarak uzayan mesai saatlerinin önüne geçmek için toplantı saatlerini hafta içi 10.00-12.00 ve 14.00-16.00 olarak belirlemişler. Bununla birlikte, özel grupların (çocuklar ve 65 yaş üzeri) sokağa çıkma izinlerinde çalışanlara toplantı almamaları konusunda hatırlatma yapıyorlar. Bu sayede çalışanlar, sevdikleri ile ilgilenebiliyor.

Gilead, bu çalışan dostu uygulamaları ile Gileadlı Olmak, İşte Bu! dedirtmeye Koronavirüs döneminde de devam ediyor ve #KalplerBirlikte’nin anlamını tüm kalplere aşılıyor!

 Teresa Quinlan ile Duygusal Zekayı Biliyoruz ama Çalışma Ortamında Nasıl İşlediğini Biliyor Muyuz?

Duygular, hisler ve o hislerin bedendeki tepkileri…Bazen duyguların farkına varıyor, tepkilerimizin nedenlerini buluyoruz bazense dalgalanan duygularımızda  kürek çekmeye çalışıyoruz. Çünkü insanız! Her an aynı farkındalıkla aynı tepkilerle kalmak zor.

Duygularımızı yönetmek gelişimimiz ve  diğer bireyler ile olan ilişkilerimizi güçlendirmek adına oldukça önemli. İyi lider olmanın, takımla çalışmanın ve çalışma ortamında ilişkileri sağlıklı ve güçlü hale getirmenin değeri ise çok büyük.

Şu an ise çok özgün bir dönemdeyiz. Herkesin duygusal tetikleri var ve özellikle stresli anlarda bu tetikler artabiliyor ve yoğun hissetmek de mümkün olabiliyor.

Peki nereden başlayacağız, nasıl yapacağız derken Teresa Quinlan bize bazı metodlar ve bakış açıları sundu!

 • Öncelikle IQ, 20 yaşında limitine ulaşıyor. Ancak duygusal zeka olan EQ, ömür boyu gelişimini sürdürüyor.
 • Duygusal zeka için öncelikle duygusal öz farkındalığını geliştirmelisin, diyor Teresa. Unutma, bunun için objectif bakış açısına ihtiyaç var.
 • Bedenine dikkat et, beden sinyaller veriyor. Yaşadığın bir duygu bedeninde ifade buluyor.
 • Teresa’nın danışanlarına verdiği güzel bir çalışma da var. İki hafta boyunca her gün, her saat bedenini izlemek ve bedeninle ilgili notlar almak!
 • Bedeninde olanı ve ne hissettiğini yaz. Böylece beden farkındalığın gelişecek ve duygu durumunun bedenine yansımasını izleme şansın olacaktır. Kendini ifade edemediğinde boğazın ağrıyor mu? Çok stresli olduğunda, böbreklerin sinyal veriyor mu? Bak, izle ve gör!  Farkındalık dönüşümün birinci adımıdır.
 • Başkasına verdiğin tepkiler kendine verdiğin tepkiler olabilir mi? İlişkilerde yaşanılan problemleri neden bu kadar dert ettiğini analiz edebilirsen çözüm yolunda ilerlersin. Böylelikle ilişkiler gelişir ve sosyal ilişkiler değişir.
 • Düşüncelerine getir dikkatini. Düşüncelerin hangi doğrultuda ise, ilişkilerinde tepkilerin ve yorumlarında o doğrultuda olur!
 • Meditasyon yapmak, kendine farkındalığını getirmek ve bedenini izlemek konusunda çok yardımcı olur. Meditasyonda oturamam, yapamam diyorsan sana güzel bir haberimiz var! Meditasyon sadece ayaklarını bağdaş yapıp, ellerini birleştireceğin bir çalışma olmak zorunda değil!
 • Meditasyon düşüncelere ve bedene dikkat etme davranışıdır. Yani hiçbir şey yapmamak değildir.
 • Yürürken, yemek yerken, su içerken, sohbet ederken, her nerede olursa olsun dikkatini yaptığın işe getirmek, işte bu meditasyondur! Nefesin, duyuların ve attığın adım, yediğin yemek, dokunduğun eşyalar, burnuna gelen kokular. Hepsinin farkındalığı meditasyondur.
 • İnsanlara önderlik etmek için temel yetenekler olduğunu biliyor muydun? Teknik yeteneklerin yanı sıra liderliğin %68 i duygusal zeka, yani EQ ile alakalı.
 • Liderlik yolunda kendi olumlu ve olumsuz yanlarını görmek ve kabul etmek çok önemli. Sen kendi içinde dengede olursan ekibini de dengelersin!
 • Lidersen, ekibine soru sorabilirsin! Ekip arkadaşlarının, takımının, amaçları ve hayalleri neler? Neden bu işi yapıyorlar ve onlara mutluluk getiren ne? Basit gözüken bu soru, paylaşım için çok değerli ve güven vericidir.
 • Çalışanlar için liderler kendi kör noktalarını geliştirmeliler.
 • Kendini gerçekleştirmek için , zamanını sevdiğin şeylere, hobilerine ayır!

Kendini gerçekleştirmeye başladığında yeteneğini kullanabilirsin.  Algın değişir. Mutlu eden şeyler çoğaldıkça, kendini duygusal anlamda yükseltirsin.

Motivasyonun arttıkça, ışığın parlasın! Parladıkça paylaş ki, sevgi çoğalsın!

the 4C1H team

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up