BLOG
6 Haziran 2024 Perşembe

Küçük Adımlar Büyük Değişimler

Küçük Adımlar Büyük Değişimler

Yeni Zelanda’da geri dönüşüm oranları diğer ülkelere kıyasla daha düşüktü ve sadece Auckland'da önümüzdeki 10 yıl içinde çöp sahalarına gönderilen atık miktarının iki katına çıkması bekleniyordu. 

Pandemiyle beraber iyice düşen oranlar nedeniyle belediye bir proje başlatıyor ve insanları daha dikkatli geri dönüşüm yapmaya motive etmek için halka açık bir ödüllendirme sistemi uygulamaya karar veriyor. Program, kriterleri doğru şekilde sağlayanların kaldırım kenarındaki çöp kutularına büyük bir altın yıldız yerleştirilmesini içeriyor.

Program yöneticisi, sadece uyarmanın, insanlara ne yapmayacaklarını söylemenin değil, doğru yaptıkları bir konuda onları takdir etmenin öneminden bahsediyor. Geri dönüşüm oranlarının %80’e yakın seviyede iyileşmesiyle program başarısını kanıtlıyor. 

Burada insan doğasının görülme, takdir edilme dürtüsünü görebiliyoruz. Doğru şekilde yapılan motivasyonun -aynı bu olaydaki gibi maddi bir şey olmasına gerek yok- insanları ne kadar teşvik edebileceği, pozitif olmanın, yapıcı olmanın önemini anlayabiliyoruz.

İlkokuldaki “yıldızlı pekiyi”ler, “kırmızı kurdela”lar çoğumuzu motive etmez miydi? Anlamlı ve doğru metotla çalışan deneyimine de takdir ve teşekkürü entegre etmenin olumlu ve büyük sonuçlar doğuracağını unutmayalım! 

Kaynak: https://amp.theguardian.com/environment/2020/nov/17/gold-star-for-you-new-zealand-council-puts-stickers-on-bins-of-best-recyclers

 

Aslı İlmez Yılmaz

Partner & İş Geliştirme ve Müşteri İlişkileri Direktörü
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up