BLOG
6 Nisan 2020 Pazartesi

Penti’nin konuk olduğu FOW.Connect’ten akılda kalanlar!

Penti’nin konuk olduğu FOW.Connect’ten akılda kalanlar!

FOW Connect’in ikincisi, Belirsiz Zamanlarda İletişim temalı webinarımızı geçtiğimiz cuma günü sizlerin yoğun katılımı ile gerçekleştirdik.

İş ortaklarımızdan Expertera’nın kurucusu Alp Sezginsoy ile Penti CEO’su Mert Karaibrahimoğlu yaklaşık bir buçuk saat kadar çok keyifli sohbet etti. Perakende liderlerinden Penti’nin bu belirsiz zamanlara yaklaşımını dinledik, notlar aldık. Webinar bize tam anlamıyla ilham oldu!

Mert Bey’in konuşmasından satırbaşları ile derlediğimiz notlarımızı aşağıda bulabilirsiniz!

İyi Okumalar & İyi Uygulamalar ve Sağlıklı Günler!

Motivasyon, her an!

Şu sıralar herkeste çok yüksek oranda kaygı var. Çalışanların bu kaygı durumunu yenmelerine yardımcı olmak, onlarla paylaşımda bulunarak kendilerini motive etmek oldukça önemli. Çalışanlar kendilerini yalnız hissetmemeli.

Ekibinizle kurduğunuz iletişimi gözden geçirin!

Ekibinizle buluştuğunuz noktalar neler? Belki de her takımla farklı çalışma metotlarınız var. O halde bunu fark edin. Yeni iletişim ve temas noktaları geliştirin ve bunları online platforma taşıyın. Bu tutum, çalışanlarınızla iletişim kurabilmek ve onları motive etmek adına önemli.

İletişim için şeffaflık!

Evlerden çalıştığınız bu dönemde, önünüzü görmek her ne kadar zor olsa da çalışanlarınızla aylık planlarınızı paylaşmanız onlarda güven yaratacaktır. Neler planladığınızı, atılacak adımları, beklentilerinizi, öngörülerinizi paylaşmaya özen gösterin. Şirket olarak bizi neler bekliyor, neler daha iyiye gidecek, neleri düzeltmek gerekiyor, bunları herkes tüm şeffaflığı ile bilmeli.

Olumlu açıdan bakalım: Dijitalin Fırsatı!

Dijital ortamda yeni oluşan talepleri görmek ve buna göre adım atmak çok daha hızlı olabilir. Yeni fırsatları görün ancak dikkat! Çalışan ve müşteri dengesini kurmak oldukça önemli. Şu dönemde müşterilerin taleplerini karşılarken çalışanların sağlık ve ihtiyaçlarını ön planda tutmaya özen gösterin.

Çalışma yeri değişti. Peki ya, verim?

Daha verimli noktaları da var elbet. Belki de denetlenmemek ve işlerin sorumluluğunu kendi alanlarında yapmak çalışanlar için işleri daha verimli hale getiriyor olabilir. Zorlanan ekip arkadaşları olması da gayet doğal. Motive olmakta zorlanan çalışanlar için oyunlar hazırlayabilirsiniz.

Motivasyon hepimiz için!

Zor günlerden geçiyoruz. Bu hem bireysel yaşamımızı, hem de iş iletişimini etkileyebiliyor. Peki, ne yapacağız?  Ekip arkadaşlarınızla online planlar yapmak, online buluşmak ve birbirinizi motive edecek aktiviteleri online’a taşımak çalışma isteğini arttırabilir. Bu belki bir kahve buluşması, belki de ekip içi ofis zamanları eğlendiğiniz bir aktiviteyi online yapmak olabilir.

Paylaştıkça büyüyoruz, büyüdükçe paylaşıyoruz.

Uzun lafın kısası, şu an ofislerimizde olamasak da ekip arkadaşlarımızla paylaştığımız birçok an, plan, öngörü, birlik ve güven hissini devam ettirmeye yardımcı olur.

Kısa kısa...

 • Penti’nin şu dönemi nasıl geçirdiği ile ilgili işte birkaç uygulama:
 • Çalışanlar, müşteriler ve hissedarlar. Bu üç ayrı grubu dengede tutmak ve üçüne de kaygı azaltıcı tavsiyelerde bulunmanın çok önemli olduğuna inanıyorlar.
 • Mağazalar geçici olarak kapatılınca, marka sürekliliğini sağlamak adına online satış kanallarına ağırlık vermiş durumdalar. E-ticaret siteleri ile yeni anlaşmalar yapılıyor. Alışveriş yapanların %20’sinin daha önce hiç online alışveriş yapmadığı görülmüş. Tüketim alışkanlıklarının değişeceğini gözlemleyerek yeni planlar yapıyorlar.
 • Çok daha kısa süreli, sonuç odaklı toplantılar düzenliyorlar. Bu sayede iş veriminin artırıldığı görülmüş.
 • Şiket iç iletişimi kapsamındaki motivasyonel hareketlere çeşitlilik katmışlar. Online happy hourlar, CEO ile her çeyrekte düzenlenen

WeTalk’ların dijitale taşınması, çalışanlar arasında şarkı challenge’ı, İK Danışma hattının daha çok iletişiminin yapılması gibi konulara ağırlık vermişler.

 • Siber güvenliğin daha önemli olacağını öngörerek alt yapı çalışmalarını hızlandırmışlar.
 • Bu döneme özel bir hashtag geliştirmişler, #hepbirlikte. Çünkü bu dönemi sadece #hepbirlikte olabilirsek aşacağımıza inanıyorlar!

Tüm katılımcılara çok teşekkürler!

 --------------------

What do we remember about FOW Connect on which Penti appeared as a guest?

With your keen participation, we hosted the second of our webinar Fow Connect themed Uncertain Times last Friday.

The founder of our business partner Expertera, Alp Sezginsoy and Penti CEO Mert Karaibrahimoğlu had a pleasant conversation for about an hour and a half. We listened to Penti's approach to these uncertain times and took notes. The webinar was a real inspiration to us.

Below you can find the highlights from Mr. Karaibrahimoğlu's speech!

Have a good reading & good practice and we wish you healthy days!

Always Motivated!

Nowadays, everyone has a very high level of anxiety. It is very important to help employees overcome this anxiety and motivate them by sharing. Employees should not feel alone.

Review the communication you have with your team!

In what ways are you on the same page with your team? You may have different working methods with each team. So beware of it. Develop new communication methods and touchpoints and move them to the online platform. This attitude is important to communicate with your employees and motivate them.

Transparency for communication!

In this period when you work from home, sharing your monthly plans with your employees will help them gain confidence although it is difficult for you to see ahead of you. Pay attention to share what you plan, the steps you want to take, your expectations and your visions. What awaits you as a company, what will get better, what needs to be corrected should be completely known by everyone in the company.

Let's look on the bright side: Opportunities presented by the Digital!

In a digital platform, it can be much faster to see new demands and take steps accordingly. Be aware of new opportunities but be careful! It is very important to establish a balance between employees and clients. In the current period, pay attention to keeping the health and needs of the employees at the forefront while meeting the demands of the clients.

Workplaces have changed. What about performances?

Of course, there are positive sides to it. Perhaps taking responsibility for their works in their zones and not being audited may make things more efficient for employees. It is quite normal to have team members having difficulties. You can prepare games for employees who find it hard to be motivated.

We all need motivation!

We are going through hard times. This can affect both our individual and business lives. So what should we do? Making online plans with your teammates, meeting online and carrying activities that motivate each other can increase your willingness to work. This may be a coffee gathering or an online activity that you once enjoyed doing in the office.

We grow as we share, we share as we grow.

Long story short, even though we may not be in our offices right now, the moments, plans and visions that we share with our teammates may help us maintain the sense of unity and trust.

Briefly ...

Here are a few practices on how Penti has been spending this period:

 • Employees, customers and shareholders. They believe it is very important to keep these three separate groups in balance and offer anxiety-reducing advice to all three.
 • When the stores temporarily closed, they focused on online sales channels to ensure brand continuity. New agreements are being made with e-commerce sites. It is seen that 20% of shoppers have never shopped online before. They make new plans observing that the consumption habits will change.
 • They organize much shorter, result-oriented meetings. They have seen that work efficiency has been increased in this way.
 • They have added diversity to motivational movements regarding the internal communication of the company. They have concentrated more on topics such as online happy hour, moving the WeTalk that is held every quarter with the CEO to the digital platform, karaoke challenge among employees and making more contact with the HR Advisory line.
 • Anticipating that cybersecurity will gain more significance, they have stepped up infrastructure works.
 • They have created a special hashtag for this period, #alltogether.(#hepbirlikte) Because they believe we will get over this period only when we are all together!

We would like to thank all the participants!

 

 




Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.




    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up