BLOG
2 Temmuz 2020 Perşembe

Sürdürülebilir çalışmanın dönüştürücü gücü!

Sürdürülebilir çalışmanın dönüştürücü gücü!

Yenilenebilir bir motivasyon!

Çevremizde sosyal medyada son zamanlarda çokça duyduğumuz bir kavram var: Sürdürülebilirlik! Doğayı korumayı merkezine alan ve hayatın her alanına uygulanabilen bu kavrama İnsan Kaynakları bakışı ile daha yakından bakmak istedik. Peki çalışanlarımıza, ofislerimize, kurumumuza sürdürülebilirliği nasıl uygularız?

İyi okumalar & Yenilenebilir gelecekler!

Duyuyorum ama tam olarak ne?

Sürdürülebilirlik, bir sistemin kendini devam ettirmesi için uzun vadeli yeniden üretimi olarak tanımlanıyor. Bu tanımı yaparken bir konuya dikkat çekmek isteriz. Çevreyi koruma ile sürdürülebilirlik arasında bir fark var: Çevre koruma söz konusu olduğunda doğa merkeze alınırken; sürdürülebilirlik söz konusu olduğunda işin içine sosyal ve ekonomik eksenler de giriyor. Doğal çevrenin korunması tabii ki tam ortada! Doğayı merkeze alıp, yanına da ekolojik, ekonomik ve sosyal koşulları ekledik mi, işte yenilenebilir bir dünya! Mı acaba?

Bir çalışma modeli, kurum kültürü, çevresel bir hareket… Her ne olursa olsun bir şeyin sürdürülebilir olması kendini yenileyebilmesidir. O halde iş yerinde sürdürülebilirliği nasıl sağlarız?

Daha duyarlı bir gelecek!

Artık birçok müşteri topluma faydalı ve sürdürülebilirliği destekleyen firmalar ile çalışmak istiyor. Doğaya faydalı, sosyal çevresine duyarlı markalardan alışveriş yapıyor. Yeni kuşak ise çalışma hayatında, sürdürülebilir hedefleri olan ve bireysel olarak da kendilerini bu konuda destekleyebilecek firmaları tercih ediyor.

İş yerinde sürdürülebilirliği nasıl sağlarız?

Kurum olarak önce sosyal amacınızı belirleyin. Bu amaca uygun davranışlar oluşturun. Çalışma arkadaşlarınız, çevreye olan duruşunuz ile kullandığınız dilden tutun da attığınız adımlara, uzun ve kısa vadeli planlara kadar… Hedeflerinizin, sürdürülebilirlik hedeflerinize uygun olup olmadığını gözden geçirin. Planlarınızı sürekli olarak her koşula adapte edin. Her dönemde belirsizlik ile başa çıkabilmek için yılmazlık kavramına odaklanın. Yaşadığımız bu pandemi süreci çevik organizasyonların önemini bir kere daha hatırlattı. Çevik, adaptasyonu yüksek, yılmaz, hızlı ve sürdürülebilir planları hedefe alın! Planlarınızı çözdükleri toplumsal sorunlara karşı değerlendirmeyi unutmayın.

Bizimle çalışırken yenilebilir ol!

Sürdürülebilirlik hedeflerinizin işe alım sürecinde önemli bir faktör olmasını sağlayın. İşe alacağınız yeni ekip arkadaşlarınızı seçerken mülakatlarda sürdürülebilirlik üzerine sohbet etmenizi öneririz. İşe alım sürecini elektronik hale getirebilirsiniz. Bunun yanı sıra çalışanlarınızın sürdürülebilirlik eğitimleri almasına destek olun. Ofisinizde kağıt, plastik kullanımını en aza indirin. Eğitimleri etkin bir şekilde kullanarak her sürece ve doğaya adapte olun!

Ekip arkadaşlarınız sizi dönüştürsün!

Çalışanlarınızın fikirlerine kulak verin. Sürdürülebilirlik ile ilgili fikirlerini, önerilerini önemseyin. Çalışanlarınızın şirketin gönüllü programlarına katılmalarına ve sosyal kuruluşları desteklemek için zaman ayırmalarına fırsat verin. Böylece şirket olarak sürdürülebilirliğe katkı sağlamış olursunuz. Size önerebileceğimiz ve projelerine hem bireysel hem de şirket olarak destek olabileceğiniz harika bir kuruluş var: Ortak Değerler Hareketi! Ortak Değerler Hareketi’ne siz de gönüllü olabilir, Instagram sayfasını takipte kalabilirsiniz. Ekolojik, sürdürülebilirlik ve toplumsal konulardaki ortak değerleri ve bu konuların devamlılığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İşin geleceği, amacında gizli!

Uzun lafın kısası, organizasyonlarınızda sürdürülebilir bir anlayışı desteklemek kurumunuzu her an yenilenebilir, adaptasyonu güçlü bir hale getirebilir. Daha sürdürülebilir bakış açısına sahip olmak, çalışanların katılımını teşvik eder. Yeni çalışma arkadaşlarınızın da sizinle çalışma isteği duyacağı ve müşterilerin de sizi tanıyabileceği bir marka yaratmış olursunuz.

Çalışanların içindeki potansiyeli ortaya çıkardığımız, teknolojinin hayatımızda hızla yer aldığı, insan odaklı organizasyonların oluşturduğu yeni bir iş anlayışı doğuyor: İşin geleceği! Bu kavramı organizasyonlara uygularsak dönüşüm hızla gelecektir. İşin geleceği; amaçlarını bilen, kendini her an adapte edebilen ve sürdürülebilir iç motivasyonda saklı!

 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up