BLOG
27 Ekim 2022 Perşembe

The Bear’da Geri Bildirimin Gücünü Hissetmek

The Bear’da Geri Bildirimin Gücünü Hissetmek

Mesleğimin üzerimdeki etkilerinden dolayı kendimi gördüğüm her yazıda bir yazım yanlışı bulmaya çalışırken veya yaşadığım her olayda bunu çalışan deneyimine nasıl yorarım sorusuna cevap ararken buluyorum.

Bu bahsettiğim durum, bir akşam son zamanlardaki favori dizilerimden birini izlerken gördüğüm bir sahneden etkilendiğimde yeniden yaşandı. O dizi ise: The Bear.

Henüz izlemeyenler için biraz diziden bahsedeyim. Dizi, dünyanın en iyi restoranlarından birinde şeflik yaparken kardeşinin ölümüyle onun küçük restoranını devralan genç bir şefin yaşadıklarını konu alıyor. Mutlaka duymuşsunuzdur mutfağın ne kadar tansiyonu yüksek bir yer olduğunu. Bu dizide de o yüksek tansiyonu hissediyor, kişilerin telaşına ortak oluyorsunuz.

Diziyi keyifle izlerken bir sahneden oldukça etkilendim. Tina isimli kadın, yine yoğun geçen bir günde motivasyonu düşük, isteksiz bir şekilde sosunu hazırlıyor. Şefe tattırmak üzere yola koyuluyor ve beğenmeyeceğinden emin, mutsuz bir şekilde tatmasını izliyor. Ardından şefin “Harika olmuş!” demesiyle şaşkınlığa uğruyor ve kaybettiği tüm motivasyonu geri kazanarak işinin başına mutlu bir Tina olarak geri dönüyor.

Ve bum! Geri bildirimin gücü!

Önemini 4C1H’de projelerin içinde yer alırken bir kez daha anladığım ve önceden durumun içinde bizzat kendim yaşarken fark etmediğim bir konu bu, geri bildirim. Sadece iş hayatımızda değil özel hayatımızda da rolü büyük. Zaman zaman hepimiz yüksek temponun içinde kaybolabiliyor, aklımıza takılanları rahatlıkla dile getiremiyor, kendimizi yaptığımız işlerin kalitesini sorgularken bulabiliyoruz. Ya da çalıştığımız kişilerin bizim hakkımızda ne düşündükleriyle ilgili tahminlerde bile bulunabiliyoruz. Tahmin etme oyunu ve aklımıza takılanlarla baş başa kalmak yerine ekip arkadaşlarımızla iletişim kurarak işleyişi daha iyi hale getirmek mümkün! Varsa sorunlara çözüm bulmak ve olası sorunların önüne geçebilmek ancak güçlü bir kurum kültürü ve iletişim ile mümkün.

Emek verdiğimiz bir iş için takdir edilmek, bir teşekkür duymak, takdir ederek karşımızdakini iyi hissettirebilmek o kadar güçlü duygular ki etkisini ancak yaşadığınızda fark ediyorsunuz. Hatta yaşadığınızda önceden yaşamamış olmanın bir hüznü bile çökebilir. :)

4C1H’de her ayın belli bir gününde “1-1 Geri Bildirim Günü” düzenliyoruz. Bağlı olduğumuz kişilerle 15 dakikalık sohbet edip karşılıklı geri bildirim veriyoruz. Birlikte çalıştığınız kişinin düşüncelerini duymak, performansınla ilgili olumlu yorumları motivasyon kaynağı, olumsuz yorumları ise gelişim alanı olarak alabilmek oldukça değerli.

Peki siz? Gerçekten çalışanlarınızla iletişim kuruyor musunuz?  

Siz de çalışanlarınızla geri bildirim alışverişinde bulunarak gelişime açık yönleri birlikte belirleyebilir, olumlu davranışları pekiştirirken olumsuz davranışları değiştirebilirsiniz.  

Tina - şef ilişkisinde gördüğümüz gibi çalışanlarınızla düşüncelerinizi açıkça paylaşarak gelişimlerine ortak olabilirsiniz.

Eğer beraber çözüm üretelim isterseniz bize hello@4c1h.com’a mail atarak ulaşabilirsiniz.

Pelin Teksin

Content & Account Manager
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up