BLOG
4 Temmuz 2019 Perşembe

Üç Adımda Takdir&Ödüllendirme Rotası!

Üç Adımda Takdir&Ödüllendirme Rotası!

Bugün bir çok şirketin en önemli sorunlarından biri, takdir & ödüllendirme sistemleri olmasına rağmen, çalışan performanslarından yeterli verimi alamamaları, işlerin yetişmemesi, yetişse de beklenildiği gibi bereketli olmaması. Bu duruma yol açan en önemli faktörlerden biri de beklentilerin ve ödül sisteminin paralel bir şekilde kurgulanmaması. Örneğin, niceliğe önem veren bir şirkette servis / hizmet kalitesinin ödüllendirilmesi, uzun vadede mutsuzluğave performans düşüklüğüne yol açıyor.

Oysa, verimliliği artıracak, doğru bir takdir & ödüllendirme sistemi kurgulamak için birkaç küçük ve temel adım yeterli.

•İlk etapta, kurumların var olma sebeplerine hizmet edecek, ödül kazanımına değecek doğru görevler oluşturulmalı. Somut ve anlaşılır bir şekilde belli bir  grup çalışana iletilen görevlerde, sorumluluğun kimde olduğu, teslim tarihinin ne zaman olduğu da önceden kararlaştırılmış olmalı.

•Doğru görevlerin ardından, doğru ödüller kurgulanmalı. Çabayı değil sonucu ödüllendiren, tüm organizasyonlara eşit şekilde yaklaşılan, şeffaf bir ödüllendirme sistemi kurulmalı. Ödülde maddi ve manevi ödüllerin dengesi iyi düşünülmeli, çalışanları mutlu edecek yaratıcılıkta seçenekler düşünülmeli.
 
•Son olarak da, büyük bir motivasyon ve başarı kaynağı olan takdir & ödüllendirme sisteminde, doğru görev ve doğru ödüllerin yanı sıra, çalışanların da işin içine katılmasının çok önemli olduğu unutulmamalı. Çalışanlar ve yönetimin birlikte kurgulayacağı, herkesin isteklerine yanıt verecek bir performans ödüllendirme sistemi ile memnuniyetsizliğin, öfkenin ve hayal kırıklığının da önüne geçilmiş olur.

the 4C1H team

#HUMANS #EmployeeExperience #Reward&Recognition 
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up