BLOG
9 Aralık 2021 Perşembe

Yalın İnsan Kaynakları Yönetiminin Faydalarını Biliyor Musunuz?

Yalın İnsan Kaynakları Yönetiminin Faydalarını Biliyor Musunuz?

İK süreçlerini iyileştirmek birçok şirketin gündeminde. Bununla ilgili sizinle sık sık çalışan deneyimi odaklı öneriler paylaşıyoruz. Bugün bu konuya farklı bir düşünce sistemi ile yaklaşmaya ne dersiniz? Normalde üretim süreçlerinde başarıyı artırmak için kullanılan yalın metodolojisi İK süreçlerinin iyileştirmesine nasıl yardımcı olabilir?

Yalın İK’nin temel hedefi insan kaynakları süreçlerinde fazlalık olarak adlandırabileceğimiz süreçleri elimine etmektir. Bu süreçlerin hangileri olduğunu anlamak için bazen dışardan danışmanlık alınması daha doğru olmaktadır. Yalın düşünce sisteminin tek bir departmandansa bütün organizasyonu içine alması en doğrusu olacaktır.

Süreçleri Dijitalleştirme

Şirketinizde anahtar İK süreçleri nelerdir belirledikten sonra bunları ne kadar sadeleştireceğinizi anlamak için ölçümleme yapmanız şart. Örneğin onboarding sürecinizi ve performans yönetiminizi dijitalleştirmek size ne kadar zaman kazandırır? Biz söyleyelim, oldukça çok.

Yetenek Yönetimi

Şirketinizdeki yetenekleri değerlendirmek ya da bazı becerileri edinmeleri için onlara yatırım yapmak da yine yalın bir İK yaklaşımı. Gökte aradığınız belki yerdedir.

Fazlası Zarar

Yalın demek fazlalıktan kurtulmak demek. İletişimin ve bilginin de fazlası gereksiz. İş akışına hizmet etmeyen, değer yaratmayan uygulamaları iptal etmekten, kaldırmaktan onlarla vedalaşmaktan korkmayın. Vedalaşamıyorsanız da sadeleştirin.

Yüzünüzü Güldüren Sonuçlar

Yalın İK ne kazandıracak peki size? Maliyetleriniz düşecek, detaylara inmeniz süreçlerde kaliteyi artıracak, yaptığınız değişiklikler şirket genelinde bir gelişim kültürünü destekleyecek, çalışan deneyimi anlamında sadeleşen süreçler mutlaka olumlu sonuçlar doğuracak.

İK uygulamalarınızda yalın bir yaklaşım ile süreçlerinizi sadeleştirmek için bize hello@4c1h.com’a e-posta göndererek ulaşabilirsiniz.

Kaynak
Blog Yazıları

İletişim

Suadiye Mahallesi Bağdat Caddesi

No:399/B K:1 D:1

Kadıköy/İstanbul

 

Formu doldurarak veya
hello@4c1h.com email adresi ile bize ulaşabilirsiniz.
    LinkedIn’de takip et     Youtube'da takip et     Instagram'da takip et
up